Necatigil Şiir Ödülü

Melek Geçti

Yayınevi : Can Yayınları
Yazar : Vural Bahadır Bayrıl
Kategori : Şiir
Basım tarihi:2000 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :95
Kağıt:3. Hamur
Ebat:12x20
ISBN:975-8440-12-S
Dil : Türkçe

 

Satışa çıkınca haberim olsun.

 

ALDIĞI ÖDÜLLER: Behçet Necatigil (1992) Şiir Ödülü
'Mürekkeple sevişen melekler, ah dağıldılar fecirle.' Bu, Melek Geçti'deki şiirlerden birinde, Park Otel'den bir dize. Belki de V. B. Bayrıl'ın 'poetika'sını bu dizeden yola çıkarak kavrayabiliriz. Acaba, şairler midir 'Mürekkeple sevişen melekler? Yoksa şairin 'fecirle' dağıldığını söylediği şey şiirin ta kendisi mi? Belki de 'fecrin' (şafağın) beyazlığı, üzerinde şiirin yazıldığı ak kağıdı imliyordur? Şair sanki, şiirin anlamı ile ak kağıt üzerine dağılmış bir mürekkep lekesi arasında bir ilişkiyi ima ediyor gibi. Yoksa 'mürekkep' sözcüğü ile, bir 'terkib'i mi çağrıştırmak istiyor şair? Kimbilir!
Gerçekten iyi şiir, 'nitelikli' okura bu türden soruları sordurtan bir belirsizliği içerir. Şiir dilinin çok-anlamlılığını, gündelik yaşamın tek anlamı amaçlayan dilinden ayıran da bu değil midir?
V. B. Bayrıl, ilk şiir kitabı Melek Geçti'de hem geleneksel, hem de modern olan'ı gözalıcı bir duyarlılık söylemiyle şiirselleştiriyor. Bir 'büyü üretimi'dir bu; Vallery, Baudelaire'in şiiri bağlamında bunu söylüyordu. Evet öyledir, bir 'büyü üretimi'dir şiir ve Melek Geçti işte tastamam bunu yapıyor.
HİLMİ YAVUZ
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kitabı kimler okumuş?


Ece Gürsel


Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı