Kltr TV | Melek Geçti | Kitap detaylar

 

Necatigil Şiir Ödülü

Melek Geçti

Yaynevi : Can Yayınları
Yazar : Vural Bahadır Bayrıl
Kategori : Şiir
Basm tarihi:2000 / 1. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :95
Kat:3. Hamur
Ebat:12x20
ISBN:975-8440-12-S
Dil : Türkçe

 

Sata knca haberim olsun.

 

ALDIĞI ÖDÜLLER: Behçet Necatigil (1992) Şiir Ödülü
'Mürekkeple sevişen melekler, ah dağıldılar fecirle.' Bu, Melek Geçti'deki şiirlerden birinde, Park Otel'den bir dize. Belki de V. B. Bayrıl'ın 'poetika'sını bu dizeden yola çıkarak kavrayabiliriz. Acaba, şairler midir 'Mürekkeple sevişen melekler? Yoksa şairin 'fecirle' dağıldığını söylediği şey şiirin ta kendisi mi? Belki de 'fecrin' (şafağın) beyazlığı, üzerinde şiirin yazıldığı ak kağıdı imliyordur? Şair sanki, şiirin anlamı ile ak kağıt üzerine dağılmış bir mürekkep lekesi arasında bir ilişkiyi ima ediyor gibi. Yoksa 'mürekkep' sözcüğü ile, bir 'terkib'i mi çağrıştırmak istiyor şair? Kimbilir!
Gerçekten iyi şiir, 'nitelikli' okura bu türden soruları sordurtan bir belirsizliği içerir. Şiir dilinin çok-anlamlılığını, gündelik yaşamın tek anlamı amaçlayan dilinden ayıran da bu değil midir?
V. B. Bayrıl, ilk şiir kitabı Melek Geçti'de hem geleneksel, hem de modern olan'ı gözalıcı bir duyarlılık söylemiyle şiirselleştiriyor. Bir 'büyü üretimi'dir bu; Vallery, Baudelaire'in şiiri bağlamında bunu söylüyordu. Evet öyledir, bir 'büyü üretimi'dir şiir ve Melek Geçti işte tastamam bunu yapıyor.
HİLMİ YAVUZ
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kitab kimler okumu?


Ece Gürsel


Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald