Kltr TV | Metin Göktepe `gazeteciyim` | Kitap detaylar

 

Metin Göktepe `gazeteciyim`

Yaynevi : Evrensel Basım Yayın
Yazar : Metin Göktepe
Kategori : Otobiyografi
Basm tarihi:1997 / 1. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :203
Kat:1. Hamur
Ebat:20x24
ISBN:9789757837824
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 5.52 + %8 KDV = 6 TL
Kltr TV fiyat 4.80 TL

 

 

Yayınevimizin 'demokrasiye bir katkı' olması dileğiyle okura sunduğu kitapta, şu ana kadarki tüm gazeteci cinayetlerini de açıklayan, polisin suçüstü yakalandığı bir 'gazeteci cinayeti' konu ediliyor.

Metin Göktepe'nin kendisinin çektiği ve kendisiyle ilgili toplam 80 foğrafın kullanıldığı kitap, beş ana bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, Metin Göktepe'nin, olayın gerçekleştiği 8 Ocak 1996 günü gazeteden göreve gitmek üzere ayrılışından başlayarak, gözaltına alındığı Eyüp Kapalı Spor Salonu'nda öldürülüşüne kadar geçen süre, arkadaşlarının ve tanıkların anlatımlarıyla sunuluyor. İkinci bölümde ise, sanık polislerin, Emniyet ve İçişleri Bakanlığı müfettişlerine verdikleri ifadelere dayanılarak cinayet dakika dakika belgeleniyor. Sonraki bölümde de, ateşten bir top gibi, ilden ile sürülen Göktepe davasıyla ilgili süreç Göktepe'nin avukatları ve davayı izleyen gazetecilerin izlenimlerinden yararlanılarak aktarılıyor. Dördüncü bölümde, Evrensel Muhabiri Göktepe'nin gazeteciliği, meslektaşları ve mesai arkadaşları tarafından anlatılıyor. Son bölümde ise, arkadaşları ve ailesi; Metin Göktepe'nin çocukluğundan başlayarak üniversite yılları ve sonrasındaki yaşamını aktarıyor. Kitaba, kapatılan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İhsan Çaralan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Türkiye Temsilcisi Nadire Mater, Avukat Halit Çelenk ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel sekreteri Robert Ménard da birer yazıyla katılıyor.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Göktepe'yi anlatan kitap, gazetecinin öldürülmesini izleyen bir yıllık hukuk mücadelesinin göstergesi ve kitlesel tepkiler ekseninde çizilen bir Türkiye panoraması aynı zamanda. Yayınevimiz, emek ve demokrasi mücadelesine bir katkı olmasını umduğu bu kitabı yayınlamaktan kıvanç duyar.
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald