Alay-ı Hümayun İsveç Elçisi Ralamb`ın İstanbul Ziyareti ve Resimleri 1657-1658

Yayınevi : Kitap Yayınevi
Yazar : Karin Adahl
Çevirmen :Ali Özdamar
Kategori : Hatıralar
Basım tarihi:2007 / 1. Baskı
Kapak : Ciltli
Sayfa sayısı :343
Kağıt:Kuşe
Ebat:22x28
ISBN:9756051450
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 92.00 + %8 KDV = 100 TL
Kültür TV fiyatı 80.00 TL

 

 

'... At sırtında, altın işlemeli bir kaftan giymiş padişah, kavuğuna siyah balıkçıl tüylerinden iki sorguç takmış, biri alnının üstüne, diğeri sağ tarafına. Padişahla birlikte altın işlemeli kaftanları içinde iki kapıcıbaşı gidiyor. Padişahın bindiği ata baştanbaşa elmaslarla süslü, silme iri inciler dikilmiş görkemli bir örtü atılmış. Padişahın arkasından at sırtında giden içoğlanları üç köşeli başlıklar takmış ve kulaklarının önünden birer zülüf sarkıtmışlar, yalnızca bıyıkları var, hepsi de kırmızı kaftan giymişler. Arkalarından çeşit çeşit boru ve davullardan oluşan mehter takımı geliyor...'

Claes Ralamb, 1657'de, İsveç Kralı Karl X. Gustaf'ın elçisi olarak İstanbul'a gelmiş, Sultan IV. Mehmed'in alay-ı hümayununu büyük bir hayranlıkla izlemiş, ayrıntıları günlüğüne böyle kaydetmişti.

İstanbul İsveç Araştırma Enstitüsü ile birlikte hazırlanan bu eserde Ralamb'ın yaptırdığı, bu alay-ı hümayunu ölümsüzleştiren yirmi yağlıboya tabloyla, Osmanlı saray mensuplarının kostümleriyle gösteren 121 suluboya resimden oluşan kıyafetname rengârenk bir 17. yüzyıl İstanbul manzarası sunuyor.

Kitabın editörü ve İstanbul, İsveç Araştırma Ensititüsü Müdiresi Karin Adahl bu kitabın İngilizcesini Haziran 2006'da ülkemizi ziyaret eden İsveç Kralına sunmuş, kitaptaki tablolar da o sırada Pera Müzesi'nde açılan Avcı Mehmed'in Alay-ı Hümayunu adlı sergide yer almıştı.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı