Türk Modernleşmesi

Yayınevi : Lotus Yayınevi
Yazar : Mümtaz'er Türköne
Kategori : İnsan ve Toplum
Basım tarihi:2003 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :365
Kağıt:2. Hamur
Ebat:21x14
ISBN:9756665041
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 11.96 + %8 KDV = 13 TL
Kültür TV fiyatı 10.40 TL

 

 

Türk modernleşmesi kendine özgü, el'an devam etmekte olan uzun bir maceradır. Kendine özgüdür; zira, modernleşen diğer toplumlarla bir çok ortak paydayı paylaşmakla beraber, farklılıklar ve özgün yönler izlediği rotayı belirlemiştir. Uzun bir maceradır; zira başladığımız günden bugüne dışımızdaki dünya bir-kaç defa yıkılıp yeniden kurulmuştur; ama modernleşme yekpare bir bütün olarak inişler ve çıkışlarla, savrulmalar ve içe dönmelerle yüklendiği ağır yükleri taşımıştır. Bazen bir dağın çevresinden dolanıp aynı yere gelmek gibi, yol aldığı zannıyla uzun mesafeler katetmiş ama bir arpa boyu ilerleyememiştir.

Türk modernleşmesi bir yığın modernleşme macerası içinde öncelikleri, sınırları ve giriştiği sentezlerle apayrı bir künye ve kimlikle ortaya çıkmıştır.

İçinde yaşadığımız coğrafyanın uluslararası alandaki sıcak iklimiyle yazılan bu tarih, şüphesiz bir bütündür. Bu bütünün içindeki parçaların birbirini nasıl etkilediğini ve önümüze sorun veya fırsat olarak sunduğu sonuçları, ancak bu yekpare tarihin içinden çıkartıp anlayabilir, gölgeli alanları aydınlatabiliriz.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı