Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabını 22 kişi satın aldı!

Hugo Ödülü

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : J. K. Rowling
Çevirmen :Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
Kategori : Fantastik Roman
Basım tarihi:2001 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :872
Kağıt:3. Hamur
Ebat:13,5x19,5
ISBN:9789750803310
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 29.44 + %8 KDV = 32 TL
Kültür TV fiyatı 25.60 TL

 

 

Harry Potter'in büyücülük okulundaki dördüncü yilinda basindan geçenleri anlatan Harry Potter ve Ates Kadehi, dizinin önceki kitaplarinda tanik oldugumuzdan hem çok daha eglenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasinin kapilarini açiyor.

Hogwarts Cadilik ve Büyücülük Okulu'nda dördüncü sinifa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparip arkadaslariyla birlikte Quidditch Dünya Kupasi finalini izlemeye gidiyor. Bu yil Hogwarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvasi. Üç rakip büyücülük okulunun katilimiyla gerçeklesen bu etkinlik yüz yildan beri ilk kez düzenleniyor. Harry, istemedigi halde, yasi bile tutmadigi halde, kendini bu Turnuva'nin içinde buluyor. Oysa onun tek istedigi, büyücülük standartlari içinde olabildigince "normal" bir yasam sürmek, yeni büyüler ögrenerek kendini gelistirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hosça vakit geçirmek. Ancak, alnindaki yara izinin ikide bir acimasi, korkunç olaylarin yaklasmakta oldugunun habercisi...

Harry Potter ve Ates Kadehi, dizinin önceki kitaplarinda tanik oldugumuzdan hem çok daha eglenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasinin kapilarini açiyor. J. K. Rowling, 7 cilt olarak planladigi Harry Potter dizisinin ilk kitabi Harry Potter ve Felsefe Tasi (YKY, 2001), ikinci kitabi Harry Potter ve Sirlar Odasi (YKY, 2001), üçüncü kitabi Harry Potter ve Azkaban Tutsagi'ndan (YKY, 2001) sonra, bir kez daha Türk okuruyla bulusuyor.
TADIMLIK

Neredeyse yardima muhtaç görünüyordu; incecik kollarini kaldirip Kilkuyruk'un boynuna doladi, Kilkuyruk da onu kaldirdi. Bunu yaparken kukuletasi düstü ve Harry atesin isiginda, yaratigi kazanin kenarina tasiyan Kilkuyruk'un halsiz, solgun yüzündeki tiksinti dolu ifadeyi gördü. Harry bir an için melun, yamyassi yüzün iksirin yüzeyinde oynasan kivilcimlarin isiginda aydinlanisini gördü. Sonra Kilkuyruk yaratigi kazanin içine birakti; bir cizirti çikti ve yaratik yüzeyin altina batip kayboldu. Harry onun çelimsiz bedeninin hafif ve tok bir sesle dibe vurdugunu duydu.

N'olur bogulsun, diye düsündü Harry. Yara izinin acisi artik tahammül esigini çok çok geçmisti. Lütfen... bogulsun...

Kilkuyruk konusmaya baslamisti. Sesi titriyordu; korkudan aklini kaçirmak üzereymis gibiydi. Asasini kaldirdi, gözlerini kapadi ve gecenin karanligina konustu: "Babanin bilmeden verilen kemigi, oglunu yenileyeceksin!"

Harry'nin ayaklarinin dibindeki mezarin yüzeyi çatirdadi. Harry, dehsete düsmüs halde, Kilkuyruk'un emriyle ince bir toz seridinin havaya yükselisini ve kazanin içine yumusak bir sekilde düsüsünü izledi. Suyun elmas gibi yüzeyi yarildi ve cizirdadi; her tarafa kivilcimlar saçti ve parlak, zehir gibi bir maviye döndü.

Kilkuyruk simdi inliyordu. Pelerininin içinden uzun, ince, parlak bir gümüs hançer çikardi. Korku dolu hiçkiriklarla aglayarak konusmaya basladi: "Hizmetkârin - gö-gönüllü olarak verilen - eti - Efendini - dirilteceksin."

Sag elini öne dogru uzatti - eksik parmakli elini. Sol eliyle hançeri siki siki tuttu ve yukari dogru savurdu.

Harry, Kilkuyruk'un ne yapmak üzere oldugunu, yapmadan hemen bir saniye önce anladi - gözlerini simsiki kapadi, ama geceyi yaran çigligin, Harry'yi sanki kendisi de hançerlenmis gibi desen çigligin kulaklarina ulasmasini engelleyemedi. Bir seyin yere düstügünü, Kilkuyruk'un aciyla hizli hizli soluk aldigini duydu. Sonra igrenç bir sipirti duyuldu, kazana bir sey atilmisti sanki. Harry bakmaya dayanamiyordu... ama iksir alev gibi bir kirmizi renk almisti; Harry'nin kapali gözkapaklarinin içine isliyordu...

Kilkuyruk aciyla hizli hizli soluyor, inliyordu. Solugunu yüzünde hissedene kadar, Harry, Kilkuyruk'un onun önüne gelmis oldugunu anlamadi.

"Düsmanin... zorla alinmis... ka-kani... hasmini hayata döndüreceksin."

Harry engel olmak için hiçbir sey yapamazdi, çok siki baglanmisti... Gözlerini kisip yere bakarak, onu saran iplerle çaresizce mücadele ederken, Kilkuyruk'un geriye kalan elindeki parlak gümüs hançeri gördü. Hançerin ucunun sag kolunun dirsek çukuruna girdigini, kaninin yirtilmis cüppesinin kolundan asagi aktigini hissetti. Hâlâ aciyla hizli hizli soluyan Kilkuyruk cebinden küçük bir cam sise çikardi ve onu Harry'nin kesigine dayayarak içine bir damla kan doldurdu.

Harry'nin kaniyla, sendeleye sendeleye kazanin basina gitti. Kani kazanin içine döktü. Sivi aninda göz kamastirici bir beyaza döndü. Isini bitirmis olan Kilkuyruk kazanin yanina, dizlerinin üstüne yigildi, sonra yana devrildi. Yerde yatmis, kolunun kanayan kesik yerini özenle koruyor, agliyor, sizliyordu.

Kazan hafifçe kayniyor, elmas rengi kivilcimlarini her tarafa saçiyordu. Öylesine göz kamastirici bir parlakligi vardi ki, baska her sey simsiyah görünüyordu. Hiçbir sey olmadi...

N'olur bogulmus olsun, diye düsündü Harry, n'olur ters gitmis olsun...

Sonra birden, kivilcimlar dindi. Onun yerine kazandan kalin, beyaz bir buhar dalgasi yükselip Harry'nin önündeki her seyi sildi. Ne Kilkuyruk'u, ne Cedric'i görebiliyordu, havadaki buhardan baska hiçbir seyi göremiyordu... Ters gitti, diye düsündü... boguldu... lütfen... lütfen ölmüs olsun...

Ama sonra, buz gibi bir dehsetle, önündeki sisin arasindan, uzun boylu ve iskelet gibi siska bir adamin karanlik siluetinin kazanin içinden yavasça yükseldigini gördü.

"Cüppemi giydir," dedi tiz, soguk ses buharin arkasindan. Kilkuyruk, sizlanip inleyerek, eli koparilmis kolunu hâlâ koruyarak, kostu ve yerdeki siyah cüppeyi aldi. Ayaga kalkti, yukari uzandi ve cüppeyi tek eliyle Efendisinin basindan asagi geçirdi.

Siska adam kazanin içinden çikti, gözlerini Harry'ye dikmisti... Harry de üç yildir kâbuslarina giren yüze bakti. Bir kurukafadan da beyaz bir ten; iri iri açilmis, öfkeli, kirmizi gözler; delik niyetine iki ince yarigi bulunan, bir yilaninki gibi yassi bir burun...

Lord Voldemort hayata dönmüstü.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı