Kltr TV | Harry Potter ve Felsefe Taşı | Kitap detaylar

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabn 27 kii satn ald!

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Yaynevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : J. K. Rowling
evirmen :Ülkü Tamer
Kategori : Fantastik Roman
Basm tarihi:2009 / 29. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :360
Kat:1. Hamur
Ebat:13,5x19,5
ISBN:9789750802942
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 14.72 + %8 KDV = 16 TL
Kltr TV fiyat 12.80 TL

 

 

Siradan bir çocuk gibi yasarken, kendini büyücülük dünyasinin içinde bulan Harry Potter'in maceralarinin ilk bölümü, dünya yayincilik tarihinde "en kisa sürede en çok satan kitap" unvanina sahip Harry Potter ve Felsefe Tasi, Ülkü Tamer'in çevirisiyle, Türkiye'de.
J. K. Rowling'in Harry Potter ve Felsefe Tasi adli kitabi, Yapi Kredi Yayinlari'ndan çikti.
Harry Potter siradan bir çocuk oldugunu sanirken, bir baykusun getirdigi mektuplarla hayati degisir: Basvurmadigi halde Hogwarts Cadilik ve Büyücülük Okulu'na kabul edilmistir. Burada birbirinden ilginç dersler alir, iki arkadasiyla birlikte maceradan maceraya kosar. Yasayarak ögrendikleri sayesinde küçük yasta becerikli bir büyücü olup çikar.
J. K. Rowling'in zengin düsgücü, onu bebegiyle yalniz yasayan siradan bir anneden, kitaplari dünyada 100 milyondan fazla satan, 40'tan fazla dile çevrilen parlak bir yazara dönüstürdü. Kitaplarin artik "sanal" ortamda okunmaya basladigi bir çagda, Harry Potter genç kusagi "gerçek" bir kitabin sayfalari arasinda yepyeni bir dünyayi kesfetmenin heyecaniyla tanistirdi. Bu heyecan daha da artacak: Çok yakinda Harry Potter'in sinema filmi gösterime girecek.
Rowling, Harry Potter'in maceralarini 7 ciltlik bir dizi olarak planlamis. Bu dizinin ilk kitabi olan Harry Potter ve Felsefe Tasi, Ülkü Tamer'in özenli çevirisiyle, Türk okuruyla bulustu. Dizinin ikinci kitabi Harry Potter ve Sirlar Odasi ile üçüncü kitabi Harry Potter ve Azkaban Tutsagi da 2001 yili içinde Yapi Kredi Yayinlari'ndan çikti.
TADIMLIK
Harry sanki Seytan Kapani'na yakalanmis gibiydi. Tek kasini bile kimildatamiyordu. Tas kesilmisti sanki, Quirrell'in sarigina uzanip onu çözmeye basladigini gördü dehsetle. Ne oluyordu? Sarik çözüldü. O olmayinca Quirrell'in basi çok küçük duruyordu. Sonra agir agir döndü Quirrell.
Harry çiglik atabilirdi, ama sesi çikmiyordu. Quirrell'in basinin arkasinda bir yüz vardi, o güne kadar gördügü en korkunç yüz. Kipkirmizi gözleri olan tebesir beyazi bir yüz. Burun deliklerinin yerinde de, yilaninkiler gibi daracik yariklar.
"Harry Potter..." diye fisildadi.
Harry bir adim gerilemek istedi, ama bacaklari kimildamiyordu.
"Ne hale geldigimi gördün mü?" dedi yüz. "Gölgeden, buhardan baska bir sey degilim... Ancak bir baskasinin bedenini paylasirsam bir biçim alabiliyorum... ama beni yüreklerine, kafalarina almak isteyenler olmustur hep... Tek boynuzlu kani su son birkaç hafta güç sagladi bana... bana bagli Quirrell'in Orman'da benim için kan içtigini gördün... Yasam Iksiri'ni elime geçirince kendi bedenimi de yaratabilecegim... Simdi... cebindeki Tas'i ver bakalim!"
Demek biliyordu. Bacaklarina ansizin bir dirilik gelen Harry hafifçe geriledi.
"Aptallik etme," diye homurdandi yüz. "Kendi canini kurtar, benden yana olmaya bak... yoksa sonun annenle babanin sonu gibi olur... Kendilerine acimam için yalvararak öldüler..."
Ansizin, "YALAN!" diye bagirdi Harry.
Quirrell, Voldemort Harry'yi görebilsin diye, arka arka yürüyordu. Hain yüz gülümsüyordu simdi.
"Ne kadar dokunakli..." diye tisladi. "Cesarete her zaman saygim var... Evet, yavrum, annenle baban yürekliydi... Önce babani öldürdüm, kiyasiya dövüsmüstü benimle... ama annenin ölmesi gerekmezdi... seni korumak istiyordu... Simdi ver su Tas'i, yoksa annen de bosu bosuna ölmüs olacak."
"HIÇBIR ZAMAN!"
Alevli kapiya firladi Harry, ama Voldemort, "YAKALA ONU!" diye bagirdi, Harry de o anda Quirrell'in elinin bilegine yapistigini duydu. Alnina o biçak gibi sanci saplandi yine; kafasi sanki ikiye ayrilacakti; bütün gücüyle direnerek bagirdi, Quirrell'in kendisini biraktigini saskinlikla gördü. Basindaki agri hafifledi - Quirrell'in nereye gittigini anlamak için çilginca bakindi çevresine; onun ellerine bakarak aci içinde kivrandigini gördü - parmaklarinda kabarciklar beliriyordu.
Voldemort, "Yakala onu! YAKALA ONU!" diye bagirdi yine; Quirrell atlayip yere yikti Harry'yi, üstüne çullandi, iki elini onun boynuna doladi - Harry'nin yara izi artik dayanilmaz bir aci veriyordu, ama Quirrell da sancilar içinde uluyordu.
"Efendimiz, onu tutamiyorum - ellerim - ellerim!"
Quirrell dizlerini dayadi Harry'ye, boynunu birakip saskinlik içinde kendi avuçlarina bakmaya basladi - Harry onun ellerinin kipkirmizi kesildigini gördü, yanmisti sanki, derileri soyulmustu, piril piril parliyordu.
Voldemort, "Öyleyse öldür onu, sersem, öldürsene!" diye haykirdi.
Quirrell bir ölüm laneti yagdirmak için elini kaldirdi, ama Harry içgüdüyle uzanip Quirrell'in yüzüne yapisti -
"AAAAHH!"
Yere yuvarlandi Quirrell, yüzünde de kabarciklar belirmisti, Harry anladi: Quirrell'in cildine dokunmak korkunç bir aci veriyordu ona - simdi tek sansi vardi: lanetlemesini önlemek için onu aci içinde kivrandirmak.
Ayaga firladi Harry, Quirrell'in koluna yapisip bütün gücüyle sikti. Quirrell çiglik atarak Harry'yi itmek istedi - Harry'nin basindaki agri daha da artiyordu - gözleri de göremiyordu artik - sadece Quirrell'in korkunç çigliklarini, Voldemort'un "ÖLDÜR ONU! ÖLDÜR ONU!" diye haykirmasini isitebiliyordu - baska sesleri de - belki kendi kafasinda yaratiyordu o sesleri... "Harry! Harry!"
Quirrell'in kolunun burkuldugunu duydu, her seyin bittigini anladi, bir karanliga düstü... düstü... düstü...
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald