Her Güne Bir Masal

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Tarık Demirkan - Feridun Oral
Çevirmen :Tarık Demirkan
Kategori : Çocuk Kitapları
Basım tarihi:1998 / 1. Baskı
Kapak : Ciltli
Sayfa sayısı :512
Kağıt:1. Hamur
Ebat:25x28,5
ISBN:9789753637861
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 41.40 + %8 KDV = 45 TL
Kültür TV fiyatı 36.00 TL

 

 

Gökyüzüne uzanan bezelyeye tirmanan dede acaba tepede ne görüyor? Tavsanlar neden yazin beyaz, kisin gri kürk giyiyorlar? Denizin suyu neden tuzlu? Eskimolar gökyüzündeki ayi yakalamaya kalkinca neler oluyor? Köylü genci sisman krali nasil zayiflatiyor?

1 Ocak'tan baslayip, 31 Aralik'a kadar her güne bir masal!
TADIMLIK

GECE YARISI CANAVARI

-Japon Masali-

Çok eski zamanlardan birinde Japon krali hastalandi. Hastaliginin nedeni de haftalardir uyumamasiydi. Geceleri uyuyamiyordu, çünkü gece yarisi sarayinin tam üzerine kara bir bulut geliyor, bulutun içinden çikan korkunç sesler ve çatirtilar krali uyutmuyordu.

Birkaç sövalye bu isin ne oldugunu anlayabilmek için sarayin bahçesinde gecelemisler ve gerçegi ögrenmislerdi: Gece yarisi oldugunda dogudan gelen kara bir bulut tam sarayin çatisi üzerinde birikiyor ve bulutun içinden uzanan tirnakli pençeler çatiyi sökmeye çalisiyorlardi. Sövalyeler duyduklari dehsetten daha fazla seyredemeyip, kaçmislardi.

Olay her gece tekrarlaniyor, kral giderek daha yorgun düsüyor, hastaligi ilerliyordu. Eger bu canavar etkisiz hale getirilemezse, gün gibi açikti: Kral ölecekti. Kralin adamlari, sarayin kahraman muhafizlarindan Yorimasa'yi görevlendirmeye karar verdiler.

Yorimasa en iyi yayini, çelik uçlu oklarini, kalkanini, zirhini, av giysilerini hazirladi ve basina da en kutsal migferi giydi.

Aksam sarayin bahçesindeki gizli yerinde beklemeye basladi. Gizlendigi yerden sarayin çatisi tam olarak görülüyordu. Gece yarisina dogru yine dogudan kara bulutlar gelmeye basladi. Bulutlar tam sarayin çatisinin üzerinde birikiyor, yogunlasiyorlardi.

Biraz sonra simsekler çakmaya, gök gürlemeye basladi. Rüzgâr öylesine kuvvetlendi ki, çikan firtinanin bulutlar arasinda olusturdugu hortum çatiya dogru inmeye basladi. Ardindan hortumun içinden bir canavar belirdi: Parlayan gözleri, sivri tirnaklari ve kara rengiyle çok korkunçtu. Çatiyi tutup çekmeye basladi. Ama Yorimasa, cesur bir kahramandi. Yayini gerdi, gerdi, gerdi ve birakti. Çelik uçlu okun canavara saplanmasiyla korkunç bir haykiris yükseldi. Canavar damdan yuvarlanarak sarayin avlusuna düstü.

Yorimasa avluya kostu ve canavarin basini vücudundan ayirdi. Canavarin bir at büyüklügündeki basi maymuna, vücudu ve tirnaklari ise kaplana benziyordu. Kanatlari da vardi. Kuyrugu yilan kuyrugu gibiydi, bütün vücudu ise balik gibi pullarla kapliydi.

Canavardan kurtulan kral tekrar uykusuna kavustu. Saraydaki en güzel cariyeyi de kahraman Yorimasa ile evlendirdi.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı