Hindistana Yolculuk ve Nepal Gezisi

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Gülten Dayıoğlu
Kategori : Çocuk Kitapları
Basım tarihi:2009 / 11. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :174
Kağıt:1. Hamur
Ebat:13,5x19,5
ISBN:9753635631
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 9.20 + %8 KDV = 10 TL
Kültür TV fiyatı 8.00 TL

 

 

Düşler ülkesi Hindistan: Tac Mahal, kutsal hayvanlar, camiler, Ganj Nehri, dilenciler, tıklım tıklım caddeler, tapınaklar, şifalı bitkiler, racalar...
Özgünlükler ülkesi Nepal: Himalayalar ve Everest Tepesi, Budistler, kutsal ibadet yerleri, sessizlik, saraylar...
Gülten Dayıoğlu' nun yıllardır düşlediği bu yolculuk, bize Doğu'nun çekici güzelliklerinin kapılarını açıyor.
TADIMLIK
Çok uzun yıllardır düşlediğim Hindistan ve Nepal gezisi sonunda gerçekleşti. Hindistan tutkusuna öğrencilik yıllarımda kapılmıştım. Bu tutkunun oluşmasında, belleğime biriken Hindistan'la ilgili bilgilerin çok etkisi olmuştur.
Başta Büyük İskender olmak üzere, tarihin en ünlü kralları, padişahları, sultanları, firavunları, kumandanları, kâşifleri, gezginleri neden Hindistan yollarına düşmüşlerdi? Amerika kıtası bile Hindistan'a yeni bir yol aranırken bulunmuştu. Canlarını dişlerine takarak Ümit Burnu'nu aşanlar da Hindistan'a ulaşma tutkusuyla yanıp tutuşuyorlardı.
Tarihin babası, Herodot, Büyük İskender'in görkemli ordularıyla Hindistan'a gidişini öyle bir anlatıyordu ki! Orduyla birlikte bilginler, ressamlar, düşünürler de yollara dökülmüş. Makedonya'dan kalkıp, koskoca Asya kıtasını aşıp, Hindistan'a ulaşmak kolay mı? Hele o günkü koşullarda!.. Ama, onlar bu zoru başarmışlardı.
Hindistan, ilk çağlardan bu yana insanların düşü, tutkusu, hedefi olmuştu kısacası. Kimileri bu düşü gerçekleştirmiş, kimilerininse kursağında kalmıştı. Ben de insanım. Ayrıca, kırk yıldır kendi kendime Hindistan düşü kurmamın kimseye bir zararı da yok. İşte bu düşüncelerle, bu tutkuyu yıllarca içimde büyüttüm. Bir gün Hindistan'a gidebilsem türküsünü söyleye söyleye, sonunda o gün geldi. Geldi ama, bu sanıldığı kadar kolay, hoş, eğlenceli, şık bir gezi değil. Eşim de pek istekli görünmüyor. Ama, hatır için çiğ tavuk yemekten kaçınmayacağını sezinliyorum. Daha işin başında, tropik hastalıklar olgusu dağ gibi dikildi karşımıza. Biz de çeşitli aşılar yaptırmakla işe başladık. Aşılar da öyle böyle değil. İnsanı dut silkeler gibi silkeliyor. Birkaç gün kendimize gelemedik.
Doğrusu ya, Hindistan'a gitme hazırlığı yaparken, varlığımı saran coşkuyu, her şeye karşın, iki kez, üç kez, beş kez, belki de bin kez daha yaşamak isterim. Bedenim aşıdan delik deşik olsa, ilaçların şamarını yesem de, yine, Hindistan'a gitme olanağı bulduğumda bunu kaçırmam. Neden mi? Bu sorunun yanıtını, Hindistan gezimizi dilimin döndüğünce sizlere aktardığım zaman vermiş olacağım.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı