Karacaoğlan

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Memet Fuat
Kategori : Çocuk Kitapları
Basım tarihi:1995 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :145
Kağıt:1. Hamur
Ebat:13,5x19,5
ISBN:9753631715
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 6.44 + %8 KDV = 7 TL
Kültür TV fiyatı 5.60 TL

 

 

Türk dilinin Anadolu' da yetkin bir siir dili olarak yerlesmesine önemli katkisi olmus, Divan edebiyatinin halk edebiyatini çok etkiledigi bir dönemde, bu etkinin izlerini hiç tasimayan, benzersiz ask siirleri yazmis büyük bir halk sairi...
Anadolu insaninin gönülden benimsedigi, efsanelestirdigi, söyledigi siirlerle yetinmeyip adina siirler söyledigi bir gönül adami...
Deneme yazari- elestirmen Memet Fuat, Karacaoglan'in yasamini, siirlerini ve adinin çevresindeki söylence halesini ayrintilariyla ele aliyor, irdeliyor ve Türkçe' nin bu büyük sairini, çagdas bir bakisin isigi altinda sunuyor.

TADIMLIK

Yasami

Karacaoglan'in yasami üzerine, belge degeri olan yazili kaynaklarda bilgi yoktur. Kendi siirlerinden, halk söylentilerinden, kusaktan kusaga anlatilagelen menkibelerden çikarilan bilgilerin ise birbirini tutmadigi görülüyor.
Nereli oldugu bile kesinlikle anlasilamamistir. Barak Türkmenleri onu kendilerinden sayarken, Kilis'in Musabeyli bucaginda yasayan Çavuslu Türkmenleri de kendilerinden oldugunu söylerler. Bati Anadolu'da yasayan Karakeçili asiretine göre onlardandir. Mersin'in Silifke, Gülnar, Mut ilçelerinde yasayanlar kendi ilçelerinden oldugunu ileri sürerler. Gazianteplilere göre, bugün Suriye sinirlari içinde kalan Akpinar köyündendir. Kirim'da derlenen bir menkibeye bakilirsa Belgrad'lidir. Bir söylentiye göre Kozan Dagi yakinindaki Bahçe ilçesinin Varsak köyünde, baska bir söylentiye göre gene Kozan'a bagli Feke ilçesinin Gökçe köyünde dogmustur.
Siirlerinde ise söyle diyor: 'Kozan Dagi'ndan neslimiz / Ari Türkmen'dir aslimiz / Varsak'dir durak yerimiz'; 'Gögçe idi benim yerim duragim'; 'Gögçe'den çiktim çocuktum'; 'Vatanimiz Adana Maras'; 'Yaylamiz Bulgar Dagi'dir'; 'Maras illerine giden kervanci / Selam Söyle bizim il'e obaya'; 'Binboga'dir benim ilim'; 'Erzurum'dur benim ilim'; 'Mamali'da ben bir Ridvanogluyum'; 'Öz Adim Halil'dir köyümüz Hama'.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı