Romanlar 1 / Kan Konuşmaz

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Nazım Hikmet
Kategori : Öykü
Basım tarihi:2002 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :300
Kağıt:3. Hamur
Ebat:13,5x21
ISBN:9789750804449
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 13.80 + %8 KDV = 15 TL
Kültür TV fiyatı 12.00 TL

 

 

Serinin üç romanı Kan Konuşmaz, Yeşil Elmalar (ve içinde Yaşamak Hakkı,) ve Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet'in çeşitli dönemlerdeki roman çalışmalarını oluşturuyor. Bunlardan özellikle sonuncusunda, otobiyografik yanlar da kendini gösteriyor. Nazım Hikmet, kuşkusuz şiirleriyle öne çıkan bir yazar, ancak dönemindeki edebiyata da ilgi göstermiş ve yeni açılımlar getirmiş bir yazar. Romanları da bu bağlamda, edebiyatımızda önemli bir yer tutuyor. Okurlar içinse hiç kuşkusuz akıcılığı, kurgusu ve olay örgüsü ile okunmaya değer başyapıtlar.
TADIMLIK
Cemal Buna Cevap Veremedi...
-- Ne o? Daldın yine, usta?
-- Seni düşünüyorum, hocam.
-- Gâvurluğumu mu? Sakalımı mı?
-- İkisini de...
-- İki şeyi birden düşünmek zaaftır, usta. İnsan tek bir şeyi kuvvetle düşünmeyi öğrenmeli. Delilerin o zincirleri kıran kuvveti nereden gelir, bilir misin? Sabit bir tek fikir taşımalarından. Tarihin bütün büyük adamları bir tek fikrin ağrısıyla kıvranmışlar, bir tek fikrin acısıyla doğurmuşlardır. Hem benim gâvurluğumla sakalımı ne diye düşünürsün? Sen anlat bakalım, ne var, ne yok? Görüşmeyeli iki hafta oldu. Fransızca ilerliyor mu?
-- İşten boş vakit buldukça okuyorum, hocam.
-- İşte bu olmadı. Senin dükkâna benim gramofonu tamir ettirmek için ilk geldiğim gün sana ne demiştim, usta? İşten boş vakit buldukça okumak değil, okumaktan boş vakit buldukça iş yapmalısın!.. Ne güldün? 'Sonra ana oğul ne yer, ne içeriz?' mi diyorsun?.. Bu da doğru... Nasıl doludizgin koşabilmek, üç yüz altmış dört gün koşmak için hazırlanıp bir gün meydana çıkarılan yarış beygirlerinin hakkıysa doludizgin okuyabilmek de...
Nuri Ustanın anası birdenbire söze karıştı :
-- Cemal Bey oğlum, dedi, sen çok okudun mu?
-- Eh, biraz, daha da okuyorum...
Ustanın anası aynı çocuk merakıyla sordu :
-- Okuyacak, okuyacaksın da, sonra ne olacak?
-- Dünyayı anlayacağım.
-- Sonra ne olacak? Diyelim okudun, okudun, dünyayı anladın. Sonra ne olacak?
Cemal birdenbire cevap veremedi. Vaktinden önce beyazlanmış hissini veren başına kırmızı oyalı mavi bir yemeni sarmış olan bu kadının önünde, bu eski kamacı ustasının dul karısı karşısında Cemal'in kalın sesindeki istihza ilk defa pürüzlendi :
-- Hiç, dedi...
Nuri Usta, "Hiç" diyenin yüzüne hayretle baktı. Ve ilk defa, bu hayranı olduğu adamda bir şeyin, bir şeylerin eksikliğini anladı.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı