Ulysses Sözlüğü

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Nevzat Erkmen
Kategori : Deneme-İnceleme
Basım tarihi:2006 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :536
Kağıt:2. Hamur
Ebat:13,5x21
ISBN:9789750810635
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 20.24 + %8 KDV = 22 TL
Kültür TV fiyatı 17.60 TL

 

 

James Joyce'un modern romanın başlangıcı kabul edilen başyapıtı Ulysses'i, tam olarak dilimize kazandıran Nevzat Erkmen, Ulysses Sözlüğü'yle, Joyce okurlarının yolunu aydınlatıyor. Ulysses Sözlüğü, bir başyapıtla ölümsüzlüğünü garantileyen 'Joyce'un Ulusesi'ni daha derinden duymak isteyenlere sesleniyor...

TADIMLIK

Bu Sözlüğün Kullanımı

On sekiz bölümlük Ulysses* çevirisinin sağ ve sol sayfa kenarlarında, 10 satırda bir, satır sayıları gösterilmektedir. Bu satır sayıları, her bir bölümde 1'den başlar, ve o bölümün oylumuna göre belli bir sayıda biter.
Biz, bu çalışmamızda, her sayfanın tepesinde sayfa numarasından başka, o sayfanın, 18 bölümden hangisiyle ilgili olduğunu da belirtmekteyiz.

Örnek:

Soldaki sayı bölüm numarası, sağdaki sayı ise sayfa numarasıdır. Ulysses çevirisini okurken, belli bir sayfa ve satırdaki bir sözcüğün, tümcenin, ya da sözün anlamını öğrenmek amacıyla, Ulysses Sözlüğü'nün o sayfa ve satırı karşılayan maddesine bakabilir, merakınızı giderebilirsiniz.

Örnek:

31.6 – INTROIBO AD ALTARE DEI – Katolik Ayini'nin başlangıcı: 'Tanrı'nın mihrabına gideceğim.' Buna Mezmurlar 43:4'te de rastlanır. Bu sayfada Mulligan Katolik Ayini'ni çeşitli biçimlerde taklit eder. Krş.: 642.5107n.

'31.6', Ulysses çevirisinin 31. sayfasının 6. satırı demektir. (Not: Tüm alıntılar, dikkati çekmek amacıyla, büyük harflerle gösterilmiştir.)


(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı