Türkiye Uygarlıklar Rehberi - 1 / İstanbul

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : John Freely
Çevirmen :Tuncay Birkan, Gürol Karaca, Aslı Biçen
Kategori : Ülkeler-Bölgeler Tarihi
Basım tarihi:2004 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :340
Kağıt:1. Hamur
Ebat:16,5x24
ISBN:9750804805
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 23.00 + %8 KDV = 25 TL
Kültür TV fiyatı 20.00 TL

 

 

Türkiye Uygarlıklar Rehberi, tarihin şafağından beri burada birbiri ardına serpilmiş olan kültürlerin tarihsel anıtlarına, arkeolojisine ve mimarisine dair bir rehberdir. Uygarlıkların tarih içinde yer değiştirdikleri bir coğrafya üzerindeki yolculuğa eşlik eden bu beş ciltlik yapıt, üst üste kurulmuş şehirlerin ve kültürlerin akıbetlerinin birbirlerine nasıl sirayet ettiğini, farklı uygarlıkların geride bıraktıkları yapılarla nasıl bir kültür hazinesini bizlere devrettiğini yerinde görmeye niyetlenen gezmenlerin elkitabı olacak.

"Bana öyle geliyor ki diğer şehirler ölümlü olduğu halde, yeryüzünde insanlar olduğu müddetçe bu şehir ayakta kalacak." Fransız gezgin Petrus Gyllius'un 16. yüzyılda söylediği söyleri aktaran John Freely bu ölümsüz şehrin, İstanbul'un tarih boyunca üst üste biriktirdiği uygarlıkları katmanlarına ayırıyor. Byzantion, Konstantinopolis ve İstanbul... Roma, Bizans ve Osmanlı şehrinin, bugünün modern yapıları arasında yer yer kaybolan yapılarının peşinden koşanlar için ideal bir kaynak, Türkiye Uygarlıklar Rehberi'nin birinci cildi.
TADIMLIK

İç mekanın genel etkisi son derece sade bir ihtişamdır. Sadece doğu duvarına bazı renk dokunuşlarıyla hareket kazandırılır; buradaki güzel renkli cam pencereler, Sarhoş İbrahim olarak bilinen cam ustasına aittir; son derece ekonomik olarak kullanılmış olan çiniler, on altıncı yüzyıl ortalarında yeni geliştirilmiş olan İznik çinisi tekniklerinin ilk örnekleridir: bembeyaz bir zemin üzerinde tukuvaz, lacivert, kırmızı yaprak ve çiçek motifleri kullanılmıştır. Kapıların, pencere kapaklarının ve Kur'an kürsüsünün fildişi ve sedef kakmalı ahşap işleri gibi, Marmara Adası mermerinden mihrap ve minber de büyük bir sadelik ve açıklık sergilerk. Binanın dört bir yanındaki yazıtlar, en ünlü Osmanlı hat sanatçısı Ahmed Karahisarî'ye aittir. (Süleymaniye)

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı