Osmanlı İmparatorluğu Klâsik Çağ (1300 - 1600) kitabını 87 kişi satın aldı!

Osmanlı İmparatorluğu Klâsik Çağ (1300 - 1600)

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Halil İnalcık
Çevirmen :Ruşen Sezer
Kategori : Siyasi-Askeri Tarih
Basım tarihi:2009 / 13. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :285
Kağıt:1. Hamur
Ebat:16,5x24
ISBN:9789750805887
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 20.24 + %8 KDV = 22 TL
Kültür TV fiyatı 17.60 TL

 

 

Bir sinir beyligiyken Islam dünyasinin en güçlü devletine dönüstü Osmanli Imparatorlugu. XVII. yüzyilda Avrupa'dan yana dönen dengeyle birlikte 1920'lere dek süren Bati bagimliligi basladi. Kusku yok ki bu serüvenin en görkemli dönemi 1300 ve 1600 yillari arasindaki Klâsik Çag oldu.
Yasayan en büyük Osmanli tarihçisi Halil Inalcik, 1973'te ilk kez Ingilizce yayimlanisinin ardindan çevrildigi tüm dünya dillerinde genis yankilar uyandiran bu incelemede, benzersiz bir dönemin olasi en bütüncül ve en yetkin betimlerinden birini sunuyor. Osmanli'nin siyasi ve kurumsal yapilarinin derinlemesine çözümlemelerini, din ve ticaret iliskileri, yönetim ve toplumsal yapilanma üzerine kapsamli açiklamalar ve eksiksiz bir Osmanli kronolojisi izliyor.
Yayimlanisindan yillar sonra Inalcik'in katkilariyla Türkçe'ye kazandirilan bu basyapit, hem Osmanli tarihiyle ilgilenenler hem de uzmanlar için vazgeçilmez bir basvuru kaynagi.
TADIMLIK
ÖNSÖZ
The Ottoman Empire, The Classical Age, 1300-1600 ilk baskisi 1973'te Londra'da Weidenfeld and Nicholson Yayinevi tarafindan yayimlanmistir. O zamandan beri Ingilizce olarak üç kez yeni baskilari yapildi. (New Rochelle, U.S.A. A.D. Carrazas: Orpheus Publishing Inc. 1989; ikinci kez history of Civilization Serisi, London: Phoenix Press, 2000; ayni yayinevi üçüncü kez, 2002). Bu yillar arasinda kitap su dillere çevrildi: Sirpça, Yunanca, Romence, Arnavutça ve Ukrayna dilinde ve Arapça. Hirvatça çevirisi yayina hazirlanmaktadir. 1973'te Ingilizce yayimlandigi zaman Times Literary Supplement'te çikan bir yazida eser söyle degerlendirilmistir: 'Çok ustaca yazilmis bir eser. Halil Inalcik, Osmanli Tarih arastirmacilarinin yasayan, en önde gelenlerinden biridir. Bu kitabi okuyun, eger daha önce bu alanda genis bilginiz yoksa bu kitap zihni ufkunuzu genisletecek' Phoenix Press, kitabi seçkin tarihçilerin eserlerini içeren History of Civilization dizisinde yayimlamistir. Bu dizi okuyucuya söyle takdim edilmistir: 'Bu dizi tarih alaninda herhangi bir tek yoruma bagli degildir ve standart basvuru eserlerin ötesine geçme çabasindadir.
Bu kitapta, 1300-1600 arasinda Osmanli Imparatorlugu'nun kurulusu üzerinde kisa bir giristen sonra ana konu olarak, Imparatorlugun klasik dönem kurumlari anlatilmistir. Osmanli Uygarligi'nin sanat, düsünce ve sosyal hayati konulari baska bir kitapta (Osmanli Uygarligi, hazirlayan Halil Inalcik ve Günsel Renda, Kültür Bakanligi Yayinlari'ndan, 2003'de yayimlanacak) ele alinmistir.
1971-1972'de yazilan bu eser daha önce birkaç kez Türkçeye çevrilmeye çalisilmis ve basarili olunamamistir. Son kez Rusen Sezer tarafindan Yapi ve Kredi Yayinlari için yapilan çeviriyi gözden geçirdim, düzeltmeler ve ilaveler yaptim. Bu Türkçe baski, kitabin en son metni sayilabilir.
Ilk kez 1973'te yayin alanina çikan bu kitaptan sonra, burada islenen konular üzerinde tarafimdan ve meslektaslarimin kalemiyle pek çok yeni arastirma yayimlanmistir. Bu yayinlar, bu kitapta ele alinan konulari genisletmeye yarar, fakat esas bakimindan degistirmeyi gerektirecek nitelikte olmadigi kanisindayim. Osmanli resmî kurumlarini 250 sayfada özetleyen bu eseri genisletmeyi de düsünmedim. Genel okuyucu ve tarih ögrencileri için bu biçimde kalmasi yararli olacaktir. Ancak, kronolojiyi imparatorluk tarihinin sonuna kadar getirmek ve bir ölçüler listesi eklemek suretiyle, daha yararli bir hale getirmek istedim. Ayrica, konu ile ilgili görsel malzemeyi ekledik ve böylece Türk okuyuculari için kitabi daha cazip kilmaya çalistik. Çeviriyi bir kez daha dil bakimindan gözden geçiren Ayse Erdem'in degerli çabalarini burada sükranla anmak benim için zevkli bir ödevdir.
Yapi ve Kredi Yayinlari'na, kitabi, Ingilizce yayimlanmasindan bu kadar zaman sonra Türk okuyucularina sunmak imkânini verdigi için ayrica mütesekkirim.
Halil Inalcik
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı