Ankaralı`nın Defteri -Milli Mücadele Tarihine Dair Notlar-

Yayınevi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yazar : Mahmut Soydan
Kategori : Türkiye Cumhuriyeti
Basım tarihi:Şubat 2007 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :454
Kağıt:2. Hamur
Ebat:14X20
ISBN:9789944880305
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 16.56 + %8 KDV = 18 TL
Kültür TV fiyatı 14.40 TL

 

 

Tarihi mukadderat, Ankara'yı Türk inkılabının en mühim sahnesi yaptı. Ankara'nın kendine göre öyle esprileri, hadiselerin içine gizlenmiş öyle hususiyetleri var ki, Türk inkılabının bütün manasını anlamak için mutlaka bu inceliklere dalmak lazımdır: Ankara, inkılabımıza o kadar karışmıştır!
"Elimizde bir "Ankaralı'nın Defteri" var. Bu defterde millî inkılâbın da ilk günlerinden itibaren hadiseler günü gününe kaydedilmiş... bunların içinde Gazi'nin ilk günlere ait faaliyetlerine, mecliste ve hariçte yürüttüğü politikanın hususiyetine, birinci ve ikinci Büyük Millet Meclislerinin içyüzüne, millet kürsüsünde ve koridorlardaki müspet ve menfi çatışmalara, cephe hayatına, ilk günlerin türlü türlü zihniyet ve telakkilerine, hasılı Ankara'nın umumi ve hususi hayatına dair bugüne kadar işitilmemiş pek meraklı intibalar var.
Siirt Milletvekili Mahmut Soydan'ın İstanbul'da çıkardığı Milliyet Gazetesi, 15 Mart - 26 Nisan 1933 arasında Millici imzasıyla yayımlanan bu diziyi okuyucularına böyle duyurmuştu.

Milli Mücadele döneminin pek çok olayına değinen ve gazetede yayınlandığı sırada tartışmalara yol açan anılar, ilk kez bu kitapta bir araya geliyor.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı