Kltr TV | Ayet Ve Hadislerden Öyküler | Kitap detaylar

 

Ayet Ve Hadislerden Öyküler

Yaynevi : Timaş Yayınları
Yazar : Fikret Kaplan
Kategori : Eğitim-Öğretim
Basm tarihi:Ekim 2003 / 2. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :236
Kat:İthal kağıt
Ebat:13,5x19,5
ISBN:975-362-894-3
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 6.90 + %8 KDV = 7.5 TL
Kltr TV fiyat 6.00 TL

 

 

İnsan, tesadüflerin kucağında dünyaya gelmiş ve bu gök kubbe altında başıboş yaşayan bir varlık değildir. O her şeye gücü yeten Ezel ve Ebed Sultanı Yüce Allah'ın kudret elinde halifelik libasını giyerek yeryüzüne inmiş ve O'nun sanatına ayinedarlık yapmaktadır. Cenab-ı Hak, insanı, kâinat kitabını okuyup anlaması, tabiattaki güzellikleri temaşa ve tefekkür etmesi, kulluk şuuruyla kendisine yönelmesi için yaratmıştır. Nitekim, 'Ben cinleri ve insanları sırf Beni tanıyıp yalnız Bana ibadet etsinler diye yarattım.' (Zariyat, 51/56) buyuruyor.
Kâinatın Sultanı'nın bilinmesi ve O'nun (cc) muhtaç gönüllere duyurulması yaratılışımızın hedefi ve hayatımızın temel gayesidir. O'nu (cc) gerektiği gibi tanımayan ve sevmeyen sonsuz mutsuzluğa, elemlere ve vehimlere mânen ve maddeten müptelâ olur, diyor Üstad Bediüzzaman. İnsan, zamanın ve mekanın hangi parçasında olursa olsun O'nu bilme, sevme ve O'nun yolunda olma gayreti içerisinde bulunmalı, böylece hem dünyasını hem de ahiretini mamur etmelidir.
O'nun (sav) bu diriltici soluklarını ruhumuza doldurup güneşin doğup battığı her yere ulaştırmak için tafsillere, tariflere girer, meramımızı anlatmak için kelimelerin acziyetine sığınırız. Çoğu zaman duygularımızın ateşini sözcüklere yükleyip ulaştıramayız karşı tarafa. Fakat, dersimizi süslediğimiz bir menkıbe, bir hikâye sözün özü olur, mevzuyu ruha kolayca mayalar, hedef gösterilecek bir mevki olur çok defa.
Bu kitaptaki hikâyeler, gönül kabına bir taş atabilmek arzusuyla çeşitli kaynaklardan derlenmiş ve yer yer de onlardan çıkarılabilecek fasıllara işaret edilmiştir.
Herkesten ziyade kendimi nasihate muhtaç gördüğümden bir zamanlar bu hikâyeleri büyük bir iştahla okumuş ve onlardan istifade etmeye çalışmıştım. Bunları herkesle paylaşmak istedim, bununla birlikte nakil, şerh ve izahtaki herhangi bir yanlışlık bana aittir. Fazilet ise bana ait değildir; sözün, özün kendisine aittir. Niyetim, Rabbin rızası etrafında amelimi örgülemeye çalışmaktır. Faydalı olabilirsem ne mutlu...
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald