Kltr TV | LGS Fen Bilimleri Örnek Çözümlü Soru Bankası | Kitap detaylar

 

LGS Fen Bilimleri Örnek Çözümlü Soru Bankası

Yaynevi : Seçkin Yayıncılık
Yazar : Günce Ekin Tuncer - Hacer Beyhan - Sibel Bozöyük - Arif Erdem Önal
Kategori : Eğitim
Basm tarihi:2003 / 1. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :448
Kat:İthal kağıt
Ebat:19x27,5
ISBN:975 347 670 0
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 17.39 + %8 KDV = 18.9 TL
Kltr TV fiyat 16.06 TL

 

 

Ülkemizde sekiz yıllık ilköğretime geçişle birlikte, ilköğretimden ortaöğretime geçişle ilgili çalışmalar yapılmış ve eğitim sistemimizdeki değişikliklere uygun olarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek öğrenciler için merkezi sınav sisteminde değişiklikler yapılarak, tek sınav uygulamasına geçilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'na ve diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim kurumlarının sınavları birleştirilerek, 1998-99 öğretim yılında ilk defa "Akademik Yeteneği Ölçme Ağırlıklı" Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKÖSYS) tek sınav uygulanmıştır. Yine aynı yıl ilk defa "Akademik Yeteneği Ölçme Ağırlıklı" Özel Okullar Sınavı (ÖOS) uygulanmıştır. Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile Özel Okullar Sınavı sınırlı sayıda öğrenci alan devlet okulları ile özel okullara öğrenci seçmek ve yerleştirmek amacıyla yapılmaktadır. Polis Koleji'ne öğrenci seçmek amacıyla uygulanan, Polis Koleji Aday Tespit Sınavı'da (PKATS) her iki sınav gibi "Akademik Yeteneği Ölçme Ağırlıklı" olarak uygulanmaktadır.
Liselere Giriş Sınavları (LGS) olarak bilinen bu sınavlar Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler olmak üzere dört konu alanını kapsamaktadır. Üç sınavın kapsamları, soru sayıları, soru tipleri ve soru güçlükleri benzerlik göstermektedir.
Bu sınavlar, genel olarak öğrencinin verilen bilgi bütünü içerisinde düşünme becerilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Sınavlarda öğrencilerin sekiz yıllık temel eğitim süreci içerisindeki öğrenmelerine dayalı olarak, öğretilen kavram, ilke ve genellemeleri kullanarak yorum yapma, yorumlardan genellemeye ulaşma, ilişkilendirme, analiz etme gibi üst düzey zihinsel becerileri yoklanmaktadır.
Sınav sistemi 1998 yılında değişmesine rağmen bu sınavlara hazırlık amacıyla yayınlanan kitapların içeriklerinde ve soru tiplerinde pek fazla bir değişiklik olmadığı görülmektedir. Hatta hazırlık kitaplarının içeriklerinin bir kısmı, 1998 yılından önceki sınavlarda sorulmuş ve bugünkü "Akademik Yeteneği Ölçme Ağırlıklı" sınav sistemi ile uyuşmayan sorulardan oluşmaktadır.
Bu kitap, iki yıllık bir çalışma sonucunda yeni sınav sisteminin gerektirdiği üst düzey zihinsel becerileri yoklamaya yönelik olarak hazırlanmış ve öğrencileri sınavlarda karşılaşabilecekleri tarzda -akademik yeteneği ölçme ağırlıklı- sorularla buluşturacak bir kapsam içerisinde oluşturulmuştur. Kitapta ayrıca 1998 yılından itibaren adı geçen sınavlarda (OKÖSYS ve ÖOS) çıkmış sorular ve çözümleri de yer almaktadır.
LGS sınavları ve bu sınavlarda kullanılan soruların özellikleri ile ilgili daha geniş açıklamalar bu kitabın "LGS Sınavları ile İlgili Açıklamalar" kısmında yer almaktadır.
Kitapta Yer Alan Önemli Konu Başlıkları
Biyoloji Üniteleri
Canlının İç Yapısına Yolculuk
Vücudumuzda Neler Var? Çevremizi Nasıl Algılıyoruz?
Tüm Canlılarla Ortak Yuvamız Mavi Gezegenimizi Tanıyalım ve Koruyalım?
Canlılar İçin Madde ve Enerji
Genetik
Canlılarda Üreme ve Gelişme
Kimya Üniteleri
Maddenin İç Yapısına Yolculuk
Maddedeki Değişim ve Enerji
Fizik Üniteleri
Yaşamımızı Yönlendiren Elektrik
Kuvvet ve Hareketin Buluşması Enerji
Ya Basınç Olmasaydı?
Yaşamımızı Etkileyen Manyetizma
Ses ve Işık
Isı ve Isının Maddedeki Yolculuğu
Uzayı Keşfediyoruz
1998 - 2003 Yılları Arasında Yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı
1998 - 2003 Yılları Arasında Yapılan Özel Okullar Sınavı
Fen Bilgisi Testi Çözümleri
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald