Baba ve Piç kitabını 125 kişi satın aldı!

Baba ve Piç

Yayınevi : Metis Kitap
Yazar : Elif Şafak
Kategori : Roman
Basım tarihi:2006 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :386
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:13,5x19,5
ISBN:9753425538
Dil : Türkçe

 

Satışa çıkınca haberim olsun.

 

"Kocanızın izni lazım elbette," diye devam etti sekreter, artık cıvıltılı olmayan sesiyle. "Tabii eğer evliyseniz...?"
Odadakilerin meraklı bakışları üzerinde ağırlaştı. Ne var ki Zeliha'nın yüzünde ne sıkıntıdan eser vardı ne mahcubiyetten. Bu toplumsal işkenceden keyif alıyor değildi elbette ama içinden bir ses başkalarının fikirlerini ve yargılarını umursamamayı öğütlemişti ona. Ne de olsa fark etmeyecekti sonuç olarak. Son zamanlarda bazı kelimeleri kişisel sözlüğünden çıkarmaya karar vermişti, "utanç" pekâlâ bunlardan biri olabilirdi. Bu kürtaja onay verecek bir koca yoktu ortada. Bu çocuğun bir babası yoktu.
Neyse ki kocanın olmayışı formalitelerde bir avantaja dönüştü. Görünüşe göre kimsenin yazılı iznini almasına gerek yoktu. Bürokratik düzenlemeler, evli çiftlerin bebeklerini kurtarmak için gösterdikleri özeni evlilik dışı doğan bebekler için göstermiyordu anlaşılan. Babasız bir çocuk neticede bir piçti ve İstanbul'da bir piç, sallanan bir diş gibi her an düşmeye hazırdı.
Baba ve Piç, İstanbul-San Francisco hattında gidip geliyor: Müslüman-Türk Kazancı ailesiyle Ermeni asıllı Amerikalı Çakmakçıyanların 90 yıla yayılan öyküleri iç içe. Kederli bir geçmişi tamamen unutmak mı daha doğru, geçmiş bilincini beraberinde taşımak mı? Diğer yandan bir kadınlar romanı Baba ve Piç: Erkeklerin apansız ve açıklamasız ölüverdiği, geriye hep kadınların kaldığı bir sülaleden dört kuşak kadının hikâyesi. Anneannelerin, ciciannelerin, teyzelerin hafızalarıyla can bulan bu romanı severek okuyacaksınız.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar

Mustafa Coşkun
18-09-2009
Sanatta ayıp kesinlikle yoktur. Olması gereken neyse o dur. Bir karakterin küfür etmesi gerekiyorsa eder. Lütfen şu mantıktan kurtulalım böylesine nadide bir eseri yersiz bir eleştiri ile lekelemeyelim. Kalkdı ki piç kelimesinin hiçbir ayıp ve terbiyesiz tarafı olmamakla birlikte babası olmayan anlamını taşır, bizim zalim toplumumuz bu denli insan ruhunu etkileyecek kelimeyi insanlara karşı aşağılayıcı bir şekilde kullanmıştır. Eğer buna terbiyesiz diyecek kadar terbiyeliysek, terbiyesiz olduğunu düşündüğümüz kadar terbiyeliyiz malesef...

buket burak
17-07-2009
çok güzel bir kitaptı arkadaşımın tavsiyesiyle okudum... ismi de çok yakışıyor kitaba...

emine emine
07-06-2009
beğendim bir çırpıda okudum gayet güzel ve şaşırtıcı

adem özdemir
01-10-2009
güzel kitap. ama araf kadar değil

Yorumunuzu ekleyin

Bu kitabı kimler önermiş?


Doğan Akhanlı


Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı