Pulitzer Ödülü

Hayalet Savaşları

Yayınevi : Truva Yayınları
Yazar : Steve Coll
Kategori : Araştırma-İnceleme
Basım tarihi:Kasım 2005 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :640
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:14x21,5
ISBN:975-6237-76-7
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 26.22 + %8 KDV = 28.5 TL
Kültür TV fiyatı 22.80 TL

 

 

Amerika, tarihinin hiçbir döneminde bu kadar büyük stratejik hatalar yapmadı, kurulduğu ilk günden bu yana bir ülke hakkında hiç bu kadar yanılmadı. Meşhur süper gücün meşhur istihbarat teşkilatı, Ortadoğu'da yapmakta olduklarının sonucunu tahmin edemedi ve CIA tarihinin en büyük başarısızlıklarından birini yaşadı. Afganistan, Suudi Arabistan, Pakistan ve İran'da gelişmekte olan potansiyel tehdidin farkına varamadı. Stratejik planlamadan ve bu yönde belirli bir kültürden yoksun olan teşkilat, bölgede İslami radikalizmin tırmanışını göremedi.
Washington Post Gazetesi Editörü Steve Coll, Pulitzer ödülü kazanan kitabında CIA'in Afganistan'daki gizli rolünü, Amerika'nın 1979-2001 arasında Afganistan'daki faaliyetlerini, Sovyet birliklerine karşı verdiği gizli mücadeleyi, bir ülkenin başka bir ülkenin gerçeklerine sırtını dönerek nasıl geri dönülmez yollara girdiğini ve topraklarından kilometrelerce uzakta, kendi çizdiği yolların karanlıklarında nasıl kaybolduğunu anlatıyor.
Amerika Ladin'in doğuşunu nasıl fark edemedi? Kendi elleriyle El Kaide'nin kuruluşuna nasıl katkıda bulundu? 'Terörle savaş'ın tohumları bundan kaç yıl önce, nasıl atıldı? Amerika 9/11'e nasıl geldi ve bugün nelerin bedelini ödüyor? Bu soruların cevaplarını 'Hayalet Savaşları'nın sayfaları arasında bulacak ve Amerika'nın Ortadoğu'daki gölgesini hiç olmadığı kadar net göreceksiniz.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı