Bir Anlık Gecikme

Yayınevi : Everest Yayınevi
Yazar : Reha Çamuroğlu
Kategori : Çağdaş Roman
Basım tarihi:Şubat 2008 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :149
Kağıt:2. Hamur
Ebat:14x20
ISBN:975-289-224-
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 6.44 + %8 KDV = 7 TL
Kültür TV fiyatı 5.60 TL

 

 

Tartışmalı konuların usta kalemi Reha Çamuroğlu bu kez de II. Abdülhamit'e düzenlenen suikastı ele alıyor. Ermeni komitacılar, Belçika'lı bir anarşist, Türk casuslar ve Kızıl Sultan'ın kendisi... Tarih ise 21 Temmuz 1905, günlerden Cuma. Yıldız, şiddetli bir patlamayla sarsılır. Amaç Kızıl Sultan'ı ortadan kaldırmaktır.

Reha Çamuroğlu'nun başarısızlığa uğramış bu girişim üzerine yazdığı roman Osmanlı İmparatorluğu'nun, Kızıl Sultan'ın son günlerine ışık tuttuğu kadar, Osmanlı İmparatorluğu üzerine oynanan oyunları ve oyunların yurt içindeki yankılarına da yakından bakıyor.

'Üstat' olarak kabul gören bir şairin şiirinden bir dizenin arka planı: Bir Anlık Gecikme

Bundan yüzyıl önce 1905'de II. Abdülhamit'e yapılan suikastı ele alan Bir Anlık Gecikme, bir roman olarak yazılmış olsa da, tarihin karanlık yüzü üstüne bir çalışma aslında. Tevfik Fikret'in 'Bir Lahza-i Teahhur' dizesini içeren şiirinden yola çıkan roman, bir an içinde değişen tarihi ele alıyor.

1905'de Ermeni Komitacılar II. Abdülhamit'e başarısız bir suikast düzenlerler. Ermeni halkının iradesini doğrudan yansıtmayan bu suikast baştan ölü doğmuş bir eylemdir. Yapanların, uygulayanların bile tam inandığı bir eylem değildir aslında. O günlerin polis teşkilatı, herkesin herkesi izlediği atmosferini de gayet iyi yansıtan Bir Anlık Gecikme, çökmekte olan bir devletin son direnişlerini, içten ve dıştan yapılan baskılar karşısında ayakta kalma savaşını da anlatıyor. Ve tabii zeki olduğu kadar kurnaz da olan II. Abdülhamit'in ve çevresindeki paşaların oynadıkları siyaset oyunlarını gözler önüne seriyor. Siyaset sahnesinin o son derece kaypak zemininde sergilenen bir gösterinin romanı Bir Anlık Gecikme.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı