Kltr TV | Sömürgecilik Tarihi | Kitap detaylar

Sömürgecilik Tarihi kitabn 15 kii satn ald!

Sömürgecilik Tarihi

Yaynevi : E Yayınları
Yazar : Raimondo Luraghi
evirmen :Halim İnal
Kategori : Dünya Tarihi
Basm tarihi:2001 / 1. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :402
Kat:3. Hamur
Ebat:13,5x19,5
ISBN:9753901674
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 15.64 + %8 KDV = 17 TL
Kltr TV fiyat 13.60 TL

 

 

Sömürgecilik sorununa ve geçirmiş olduğu sürece eleştirel gözle bakmak, beş kıtanın son beş yüz yıllık tarihini gözden geçirmek, yalnız sömürenlerin değil sömürülenlerin de tarihini irdelemektedir. Daha düne kadar Batılı klasik ratihçiler için sömürü "ötekine" "uygarlık götürme" olarak gösterilmiştir. Oysa Avrupra kral ve kraliçelerin yeni güç ve iktidar alanlarına ihtiyaçları vardı.Bilinmeyende yolculuk, efsanelerde ve masallarda işitilen, hep ağız sulandıran o görkemli hazineler, altın yollar, değerli madenler için başladı. Yeni yerlerin bulunması batılı ülkelerin iştahlarını dahada kabarttı. Ve sermaye birikimi her geçen gün artan gücü ile, her sitemin dinamiğini oluşturan ve eş zamanlı olarak değerleride yok eden yıkıcı bir süreci başlattı: Uygarlıkların talanı, kültürlerin yıkımı ve soykırımı...
Geçmişten günümüze anlatılan uygarlık masallarına bugün artık kimse inanmıyor ve "avcı" tarafından yazılan tarihe eski kavramlarla bakmıyor. Amerika, Afrika , Asya yerlileri tüm bu tarihin nesneleri olarak kaldılar. Özne ise Batı'ydı.
"Yeni Dünya Düzeni" ve "Globalleşme"nin bi fetiş haline getirdiği, "tek kutuplu" duruma gelmiş bir dünyada geçmişi hatırlamak, bugünlere nasıl gelindiğini anlamak için elinizdeki kitap klasikleşmiş, "değişen dünya koşullarında"da güncelliğini koruyan önemli bir kaynaktır.
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald