Sömürgecilik Tarihi kitabını 15 kişi satın aldı!

Sömürgecilik Tarihi

Yayınevi : E Yayınları
Yazar : Raimondo Luraghi
Çevirmen :Halim İnal
Kategori : Dünya Tarihi
Basım tarihi:2001 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :402
Kağıt:3. Hamur
Ebat:13,5x19,5
ISBN:9753901674
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 15.64 + %8 KDV = 17 TL
Kültür TV fiyatı 13.60 TL

 

 

Sömürgecilik sorununa ve geçirmiş olduğu sürece eleştirel gözle bakmak, beş kıtanın son beş yüz yıllık tarihini gözden geçirmek, yalnız sömürenlerin değil sömürülenlerin de tarihini irdelemektedir. Daha düne kadar Batılı klasik ratihçiler için sömürü "ötekine" "uygarlık götürme" olarak gösterilmiştir. Oysa Avrupra kral ve kraliçelerin yeni güç ve iktidar alanlarına ihtiyaçları vardı.Bilinmeyende yolculuk, efsanelerde ve masallarda işitilen, hep ağız sulandıran o görkemli hazineler, altın yollar, değerli madenler için başladı. Yeni yerlerin bulunması batılı ülkelerin iştahlarını dahada kabarttı. Ve sermaye birikimi her geçen gün artan gücü ile, her sitemin dinamiğini oluşturan ve eş zamanlı olarak değerleride yok eden yıkıcı bir süreci başlattı: Uygarlıkların talanı, kültürlerin yıkımı ve soykırımı...
Geçmişten günümüze anlatılan uygarlık masallarına bugün artık kimse inanmıyor ve "avcı" tarafından yazılan tarihe eski kavramlarla bakmıyor. Amerika, Afrika , Asya yerlileri tüm bu tarihin nesneleri olarak kaldılar. Özne ise Batı'ydı.
"Yeni Dünya Düzeni" ve "Globalleşme"nin bi fetiş haline getirdiği, "tek kutuplu" duruma gelmiş bir dünyada geçmişi hatırlamak, bugünlere nasıl gelindiğini anlamak için elinizdeki kitap klasikleşmiş, "değişen dünya koşullarında"da güncelliğini koruyan önemli bir kaynaktır.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı