Artakalanlar

Yayınevi : E Yayınları
Yazar : Komisyon
Kategori : Dans
Basım tarihi:2006 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :480
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:13,5x19,5
ISBN:9753902050
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 18.40 + %8 KDV = 20 TL
Kültür TV fiyatı 16.00 TL

 

 

Yüzyıllar, yılarını devirirken Anadolu'da farklı dillerde ortak bir türküyü mırıldanan insan sesleri yerini yanık ve cılız bir ezgide bıraktı. İç içe geçmiş desenlerin en iyi buluştuğu bir kadın eli gibi iç içe geçmiş halkların buluştuğu en iyi mekandı Anadolu. Binlercesini ağırladı topraklarında: Melek Tvus'un çocukları Yezidiler, "esmer tenli" Çingeneler, "ateşle semaha duran" Aleviler ve dengbejlerin onurlu aşiretleri... son renklerindir Anadolu.
Şimdi acıklı bir tarihin di'li geçmiş zamanında aynı türküyü mırıldanan halkların seslerini yitirdiği öksüz bir coğrafya. Seslerin nerede Anadolu? Renklerin, desenlerin, artakalanların nerede?
"Artakalanlar", dört genç bilim insanının H.Ü. Antropoloji Bölümüne sundukları dört yüksek lisans tezinden üretildi. Yazarların her biri, Anadolu'nun bir zenginliğine, kültürel çeşitliliği oluşturan unusurlarından birine eğiliyor çalışmasında. Üstelik hepsi bunu herhangi bir "ötekileştirme", "özselleştirme" ya da "yüceltme" tuzağına düşmeden, empatiyi dışlamayan bir nesnellik, özdeşleşimden kaçınan bir sevecenlikle yapıyor. Birlikte yaşamanın ön koşulu, birbirini anlamak ise eğer. bu yapıtın bu ülkenin fazlasıyla ihtiyaç duyduğu kardeşleşme kültürünün biçimleşmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı