Kltr TV | İki Dirhem Bir Çekirdek | Kitap detaylar

İki Dirhem Bir Çekirdek kitabn 92 kii satn ald!

İki Dirhem Bir Çekirdek

Yaynevi : Kapı Yayınları
Yazar : İskender Pala
Kategori : Atasözü-Deyimler
Basm tarihi:Mart 2009 / 41. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :212
Kat:İthal kağıt
Ebat:13,5x19,5
ISBN:975-8950-37-1
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 8.28 + %8 KDV = 9 TL
Kltr TV fiyat 7.20 TL

 

 

Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kalmak ü daha etkili kalmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler... Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimdir. Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir.
Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikâyeler, tarihten alınmış olaylar, ve. Deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikâyesiyle karşılaşmak mümkündür.
Deyimlerimizin ortaya çıkış hikâyelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur.
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar

ilyas murat
06-08-2009
çok iyi hazırlanmış bir kitap.özellikle sözlerin kazandığı anlamları nereden geldiğini birbirinden ilginç hikayelerle anlatılmış.

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald