İki Dirhem Bir Çekirdek kitabını 92 kişi satın aldı!

İki Dirhem Bir Çekirdek

Yayınevi : Kapı Yayınları
Yazar : İskender Pala
Kategori : Atasözü-Deyimler
Basım tarihi:Mart 2009 / 41. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :212
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:13,5x19,5
ISBN:975-8950-37-1
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 8.28 + %8 KDV = 9 TL
Kültür TV fiyatı 7.20 TL

 

 

Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kalmak ü daha etkili kalmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler... Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimdir. Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir.
Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikâyeler, tarihten alınmış olaylar, ve. Deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikâyesiyle karşılaşmak mümkündür.
Deyimlerimizin ortaya çıkış hikâyelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar

ilyas murat
06-08-2009
çok iyi hazırlanmış bir kitap.özellikle sözlerin kazandığı anlamları nereden geldiğini birbirinden ilginç hikayelerle anlatılmış.

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı