Madaralı Roman Ödülü

Issızlığın Ortası

Yayınevi : Everest Yayınevi
Yazar : Mehmet Eroğlu
Kategori : Çağdaş Roman
Basım tarihi:Kasım 2000 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :324
Kağıt:3. Hamur
Ebat:14x20
ISBN:975-316-686-9
Dil : Türkçe

 

Satışa çıkınca haberim olsun.

 

Ayhan: İnancın ve inançsızlığın sancısını okura anbean yaşatarak edebiyat dünyasına adımını atan Eroğlu'nun, Issızlığın Ortası'yla yarattığı "efsanevi" kahraman.
Ayhan: En büyük korkusu "rüyasız" kalmak olan okuru kendiliğinden bulan, onlarla dile gelmeyen, büyülü bir dostluğu sessizce paylaşan yazarının, edebiyat dünyasında bir göktaşı gibi düşürdüğü unutulmaz kahramanı.
Ayhan: '70'li yılların olaylarına ve düşüncelerinin özüne bıçak gibi, en kısa yoldan saplanan bir kahraman. Kişiselleştirdiği inancını ve bir anlamda kendi bilincini ölümle tartmaya kalkışan, artık bütün hayatı beynindeki iblisle baş etmeye çalışmak olan gözüpek bir kahraman. Belki de bir roman kahramanı olmaktan öte, fazlasıyla gerçek bir insan.
Issızlığın Ortası, zamana direnen, tekrar tekrar bakılıp okunabilen, sararmayan geçmiş zaman resimlerinden olan bir anlatıdır.
Issızlığın Ortası, 1974'ten geriye dönüşlerle, Kıbrıs'ta savaşmış eski eylemci bir asteğmenin gözünden, sınıfsal bir tabana yaslanmayan, soyut, ancak o ölçüde de büyülü hayatları gözler önüne sermektedir.
Issızlığın Ortası, Mehmet Eroğlu'nun soyut kavramaları ve insan ruhunu iç ve dış bükey aynalara yansıtarak sorguladığı ilk romanıdır. Yazar, 12 Eylül döneminde sakıncalı bulunarak yayınlanması beş yıl geciken ve ilk baskısı Issızlığın Ortasında adıyla yapılan bu yapıtıyla 1979 Milliyet Roman Yarışması birincilik ödülünü, 1985 Madaralı ve Orhan Kemal roman armağanlarını almıştır.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı