Türkiye’de İlk Tarikat Zümreleşmeleri

Yayınevi : İz Yayıncılık
Yazar : Mehmet Rami Ayas
Kategori : Din Sosyolojisi
Basım tarihi:2008 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :102
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:13.5x21
ISBN:9789753556965
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 3.68 + %8 KDV = 4 TL
Kültür TV fiyatı 3.20 TL

 

 

Temel dinî tecrübenin ifadelerinden biri olan sosyolojik tezahür, sırf dinî zümreler olarak müşahede edilmektedir. Bu bakımdan, bilhassa kurucusu olan dinler sırf dinî zümreler olarak anlaşılabildiği gibi; bu ümmetler içerisinde ortaya çıkan mezhep ve tarikatler de, din sosyolojisi açısından, gözlem ve araştırma konusu olmaktadır.
Türkiye'de çeşitli dinî zümreleşmelerle, varlığını sürdüren zümreleri de ele almak bakımından, onların kaynaklarına inmek ve Anadolu'da ilk ortaya çıkan dinî zümreleşmeleri bilmek, özellikle önemlidir. Bunun için, elinizdeki kitabın yazarı, Anadolu'daki ilk dinî-tasavvufî zümreleşmeleri araştırma konusu olarak seçmek istemiştir.
Bir din sosyolojisi uzmanı olan yazar, söz konusu bilimsel alan ile araştırmada uygulanan dinî tecrübe öğretisini kısaca ele aldıktan sonra, Türkiye'de sözü geçen zümreleşmelerin sosyolojik zeminini teşkil eden olaylar ve yeni bir toplum çevresi teşekkülünü, görülen ilk dinî-tasavvufî zümreleri, özellikle başlangıcı itibariyle buradaki topluluklarla bağlı zümreleşmeleri belirtmeğe yönelmektedir.
Bu kitap ayrıca Türkiye'de din sosyolojisi alanında yapılan ilk doktora tezi olma özelliğini taşımaktadır.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı