Kltr TV | Dünyevi ve Kutsal Modernlerin Maneviyat Arayışları | Kitap detaylar

Dünyevi ve Kutsal Modernlerin Maneviyat Arayışları kitabn 14 kii satn ald!

Dünyevi ve Kutsal Modernlerin Maneviyat Arayışları

Yaynevi : Metis Kitap
Yazar : Özgür Taburoğlu
Kategori : Düşünce
Basm tarihi:2008 / 1. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :304
Kat:İthal kağıt
Ebat:13x19,5
ISBN:9753426718
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 18.40 + %8 KDV = 20 TL
Kltr TV fiyat 16.00 TL

 

 

Dünyanın tamamen kutsallıkla örtülü olduğu, ötedünyayla bu dünyanın henüz birbirinden uzak olmadığı zamanlardan başlayarak, kutsalın içinden dünyeviliğin ortaya çıkıp gelişmesinin kültürel ve tarihsel bir öyküsünü sunuyor Özgür Taburoğlu. Kutsallık ile dünyeviliği mutlak karşıtlar olarak görmek yerine, her ikisini iç içe ve sürekli birbirini etkileyen ve dönüştüren kavramlar olarak görmeyi öneriyor: Ne tümüyle kutsaldan arınmış bir dünyevilik vardır, ne de kutsallık dünyayı, yeryüzünü, maddeyi unutabilir, görmezden gelebilir.
Kutsalın giderek gökyüzünden aşağıya çekilip yere indirildiği bu süreç, "Doğu"da ve "Batı"da temelde farklı değildir. Özgül biçimlerine rağmen, hem Hıristiyanlığın hem İslamın coğrafyalarında benzer dünyevileşme anlarını saptamak mümkündür.
Halk, kalabalıklar, rönesans, protestanlık, zındıklık, sofuluk, cinler, ara biçimler ve mekânlar, batıl şeyler ve hurafeler, bilim, anatomi, haritacılık, dinsel resimler, ikonlar, hat ve nakış, haricilik, batınilik, tasavvuf, mistikler, azizler ve dervişler, bektaşilik...
Bu büyük ve sancılı öykü, kitabın son bölümünde modernliğin en kritik isimlerine ulaşıyor: Modernizmin iştahlı kapitalist dünyası üzerinde Romantikler, sonra Bataille, Heidegger, Levinas, Merleau-Ponty gibi düşünürler ve Irigaray, Daly gibi feministler. Özgür Taburoğlu, onların yeni maneviyat arayışlarını –bu dünyayı da içine katan bir teoloji arayışlarını– kitabının en başından başlayarak çizdiği büyük resmin önünde okumaya girişiyor.
Kitap hakkında ayrıntılı bilgi ve okuma parçası için
Özgür Taburoğlu hakkında
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar

ilhan yavas
21-10-2008
Az rastlanılır bir özgünlükte, önce dağılıp, ustaca toparlaniyor sonra. Böylesine zor düşünürlerin çok zekice okunduğu bir kitap...

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald