Kltr TV | Güneş Enerjisi Uygulamaları | Kitap detaylar

 

Güneş Enerjisi Uygulamaları

Yaynevi : Bileşim Yayıncılık
Yazar : Doğan İbrahim
Kategori : Mühendislik
Basm tarihi:2006 / 1. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :210
Kat:İthal kağıt
Ebat:16x24
ISBN:9752711081
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 12.88 + %8 KDV = 14 TL
Kltr TV fiyat 11.20 TL

 

 

Bu kitap Prof. Dr. Doğan İbrahim tarafından bir kurs kitabı olarak hazırlandı. Kıbrıs Yakın Doğu Universitesi Bilgisayar Bölüm Başkanı olan Doğan İbrahim'in, dünyanın saygın yayınevleri tarafından yayınlanmış bir çok kitabı var. Yine yayınevimiz, Prof. Dr. Doğan İbrahim'in 'Z80 Mikroişlemci Programlama', 'PIC C ile Ses-Işık-Sıcaklık ve Motor Kontrol Projeleri' PIC Mikrokontrolör Öğreniyorum', 'PICBASIC ile Programlama', 'C ile Programlama', 'A-Z Matlab', '8085 Mikroişlemci Deneyleri' gibi kitaplarını sizlere kazandırmıştı. Bu kitabın da Güneş Enerjisi ile ilgilenen okurlarımıza yararlı olacağını umuyoruz.
Yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş ışınlarından fotovoltaik hücreler vasıtasıyla elektrik üretilebilmektedir.
Güneşten elde edilen elektrik, gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde, tek tek evlerden otellere, iletişimden ulaşıma kadar birçok alanda kullanılmakta. Hesap makinalarından el radyolarına, tek bir evden büyücek bir kasabanın elektrik ihtiyaçlarına kadar pek çok ortamda güneş enerjisinden yararlanmak mümkün.
Fotovoltaik hücrelerin maliyetleri zaman içinde o kadar çok düştü ki, artık güneşin çok olduğu lokasyonlar için çok uygun maliyetlere güneş enerjisinden yararlanmak mümkün olabilmekte. Güneş hücreleri nin fiziksel özellikleri yada ışık teorisi üzerine bir kaç kitap bulabilmek mümkün. Ancak bu kitap, güneş enerjisinin teorik temellerinden de kısmen bahsetmesine karşın; daha çok bu teorinin uygulamaları üzerine. Bilgisayarlar aracılığıyla güneş enerjisi problemlerinin çözümüne dönük bir çok program bulabileceksiniz, bu kitapta. Tüm programlar, bir endüstri dili olan C programlama diliyle yazıldı, derlendi. Programların tamamı PC yada uyumlu bilgisayarlarda test edildi, uygulandı, çalıştırıldı.
İlk bölümde enerji kavramını tartışacağız. 2. bölümden itibaren güneş enerjisine gireceğiz, güneş spekrumu, ışıma ve atmosferik özellikleri inceleyeceğiz. 3. bölümde ise, güneş ışımasının ölçülmesi üzerine pironemetre vb... 4. bölümde ışımanın geometrisi üzerine detaylar var. 5. bölümde güneş hücrelerinin teorisi ile ilgileneceğiz. Yarı iletkenlerin teorisine, fotovoltaik sistemler üzerinde matematiksel ilişkileri, güneş hücrelerinde I-V eğrisi vb gibi daha ziyade torik konulardan 6. bölümde sözedeceğiz. Ama yine de örnek programlarda olacak. 7. bölüm güneşten sağlanacak elektriğin ölçülmesi ile ilgileneceğiz. 8. bölüm tamamıyla uygulamalara ayrıldı. 9. bölümde konunun ekonomisinden, enerji maliyeti ve tasaruffundan sözedeceğiz.


(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald