İmalat Sektöründe Proses Planlama

Yayınevi : Bileşim Yayıncılık
Yazar : Komisyon
Kategori : Mühendislik
Basım tarihi:2008 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :535
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:13,5x21
ISBN:9789944894647
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 17.48 + %8 KDV = 19 TL
Kültür TV fiyatı 15.20 TL

 

 

Daha ziyade Endüstri, Makine ve İmalat mühendisleri ile İşletmecilere dönük olarak hazırlanan bu kitap, daha ziyade imalat proseslerinin nasıl planlanması gerektiği üzerinedir. İmalatı yapılacak ürünün hangi malzeme ile yapılmasından başlayıp; torna/freze/taşlama/honlama/delme vb gibi hangi işleme proseslerinin birbirini izlemesi gerektiği; hangi durumlarda torna ya da freze (ya da diğer işleme) proseslerinin yapılması gerektiği; hangi takım tezgahlarının seçilmesi; ya da hangi takım tezgahlarında hangi uçların ya da bağlantı elemanlarının seçilmesine, nasıl karar verilmesi gerektiği üzerine bir referans niteliğindedir.
Kitap, her bölümde mutlaka detaylı örnek olaylar, detaylı tablo ve resimlerle daha kolay anlaşılabilir kılınmıştır ve doğrudan uygulamaya dönük planlanmıştır. Nitekim, yazar önsözünde '...öğrenmek isteyenlere gerçekten yararlı olacak, daha hızlı ve kolay öğrenecekleri bir kitap yaptığımı düşünüyorum. Belki kimi akademisyenler, kitabımı çok akademik bulmayacaklardır. Ama kendi deneyimlerimden biliyorum ki, öğrenci-dostu bir kitap istedim ve gerçekleştirdim.' satırlarını yazarken, gerçekten de haklıdır.

Kitap, imalat sistemi konusunda genel bir bilgilendirme yapan giriş bölümü ile başlamakta.

Giriş Bölümünde imalatın ne olduğu, amacı ve hedefleri,özellikleri, stratejisi, organizasyonel yapısı, proses stratejileri, fabrika yerleşimi, imalat mühendisliği çok genel hatları ile işlenmektedir.

2. Bölüm, proses planlamanın genel hatları ile anlatımını içermekte. Proses planlamanın hedefi, tasarım ve imalat çevrimi, proses planlama aktiviteleri, proses planlama ile endüstri ve işletme mühendisliği, proses planlama ve üretim planlama, proses planlama metotları ve terminolojisi 2. bölümde anlatılmakta.

3. Bölümde tasarım aşamasının en önem taşıyan kısmı teknik resim gösterimi detaylandırılmakta. Malzeme ve spesifikasyonlar, değiştirilebilirlik ve standardizasyon, takım referansları, ölçme, geometrik ve geçme toleransları ve sınır değerleri, kritik proses faktörlerinin değerlendirilmesi anlatılmakta.

4. Bölüm malzeme ve proses seçimi üzerinedir. Hangi ürün için hangi malzeme seçilmelidir. Hangi özelliklere ve hangi proseslere hangi malzemeler daha uygundur? Hangi takım tezgahları ile neler yapılabilir detayları ile irdelenmektedir.

5. bölümde Üretim ekipmanları ve takımların seçimi detaylandırılmaktadır; hangi prosesler için hangi takımlar ve aparatların seçilmesi gerektiği, kriterlerin neler olduğu anlatılmaktadır.

6. Bölüm proses parametreleri üzerinedir: takım tezgahlarında malzeme işlenirken hangi hızda ya da kesme derinliği ile işleme yapılmalı, ilerleme oranları, talaş kaldırma süreleri, kurs/strok adedi vb detaylandırılmaktadır.

7. Bölümde iş parçasının tezgaha nasıl tutturulması gerektiğine ilişkin iş parçası tutma aparatları anlatılmaktadır.

8. Bölüm Kalite teminat metotları üzerinedir. Fiyatlandırma ve maliyetlendirmenin anlatıldığı

9. Bölümden sonra son bölümde tasarımdan üretime kadar tüm bu proses planlamanın örneklendirildiği

10. Bölüm ve son olarak kullanılan terminolojinin ne olduğunu anlaşılması için bir sözlük sunulmaktadır.


(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı