Mekanik Tasarımda Çelik ve Özellikleri

Yayınevi : Bileşim Yayıncılık
Yazar : Cahit Töre
Kategori : Mühendislik
Basım tarihi:2008 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :340
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:16x24
ISBN:9944-89-264-5
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 10.12 + %8 KDV = 11 TL
Kültür TV fiyatı 8.80 TL

 

 

Kitabın yazarı, Cahit Töre, 1988 ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun. Bir süre yüksek lisans çalışmasından sonra, piyasada mekanik tasarım üzerine çalışmaya başladı. Uzun süredir TAI'de tasarım Grubu lideri olarak çalışıyor. Yazarın birçok araştırma ve çalışması, Makine ve Mühendis, Otomasyon, Makinatek ve Cumhuriyet Teknik dergilerinde yayınlandı. Cahit Töre, aynı zamanda gerek yurtdışında aralarında Boeing'in de bulunduğu kuruluşlara ve gerekse yurtiçinde bir çok imalatçı firma için Geometrik Toleranslara dönük eğitimler verdi. Yazarın Geometrik Toleranslar konusunda yazdığı kitap, hem Bileşim Yayınları ve hem de Makina Mühendisleri Odası tarafından basıldı.

Yazar kitabı hazırlama nedeni olarak temel etkeni 'tasarım çalışmaları esnasında çelik nedir, seçim nasıl yapılır, çelik tipleri, birbirlerinden farkları, çelik terimlerini doğrudan anlatan kaynakların çok çeşitli ve detaylı, bazen yetersiz ve pratik bilgilerden eksik kalmasından dolayıdır.' diyerek açıklamaktadır. Tasarım yaparken malzeme konusunda bilgi sahibi olmadan kullandıklarımız da olmaktadır. Tasarımın çoklu değişkenlikleri içinde malzeme genelde arka planda kalan, gerektiğinde depodaki malzemeye göre tasarımı yapılan bir nesne olarak kalmıştır. Bu kitapta açıklanan malzemeler ve konu başlıkları tasarıma dönük kullandığımız çelikler hakkında genel fikir oluşturabilmek amacıyla bir araya getirilmiştir. Kullanıcı bu kitaptaki verilen bütün değerleri referans olarak kabul etmelidir.

Kitap, Mekanik Tasarım Mühendisliği deneyimlerine göre hazırlanmıştır. Malzeme Mühendisliği bakış açısıyla değerlendirilmemelidir. Kitaptaki bütün değerler, referans olarak kabul edilmelidir. Üretici firma değerleri, kullanılan ve doğruluğu ispatlanmış değerler her zaman öncelikli olarak kabul edilmelidir. Konu anlatımları başlıklar altında toplanmıştır. Buradaki amaç bilinmeyen/unutulan terim ve konulara kolaylıkla erişmektir. Kitabın içindekiler ve indeksini kullanarak çelikle ilgili terimlere ulaşılabilir. Benzer konu açıklamaları kitabın farklı bölümlerine dağılmış gibi gözükebilir. Bu durum, konularla ilişkili çok fazla yan dalın olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, konu bütünlüğünü ve kolay anlaşılabilirliği sağlamak açısından bazı konular ve imajlar farklı bölümlerde tekrarlanmış olabilir. Malzeme tanımları Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü (AISI) kodlandırmasına göre yapılmıştır. DIN standart karşılıkları olan çelikler belirtilmiştir. Çelikler çok çeşitli olmasından dolayı seçme çelikler için tanımlama yapılmıştır. Bu kitapta gösterilmeyen çelikler için tanımlananlarla değerlendirme yapılabilir.

Bu kitabın dışında Kitabı Newnes Makina Mühendisi Cep, Geometrik Toleranslar, MTAY Hidrolik ve Pnömatik El Kitabı, MTAY Endüstriyel Makina Bakım ve Onarım El Kitabı, Robotik Mekatronik ve Yapay Zeka, Newnes Mühendislik Tasarım İlkeleri gibi kitaplarımızdan da yararlanabilirsiniz.


(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı