Kltr TV | Dil Yanlışları | Kitap detaylar

 

Dil Yanlışları

Yaynevi : İnkılap Kitabevi
Yazar : Ömer Asım Aksoy
Kategori : Dilbilim
Basm tarihi:2008 / 1.B. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :376
Kat:2. Hamur
Ebat:13,5 X19,5
ISBN:ISBN YOK
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 13.80 + %8 KDV = 15 TL
Kltr TV fiyat 12.00 TL

 

 

Düşünme, duyma, düşleme yeteneklerimizin geniş boyutlar kazanmasına yardım ettiği için seçkilere (antolojilere) hep başarılı yazılardan örnek alınır. Kötü yazılar da -sakınmamız gereken nesnelerle yüklü olmaları dolayısıyla -bizi olumlu sonuçlara ulaştırmada, başarılı yazılardan geri kalmaz. Yani yazılacak biçimi bilmek kadar yazılmayacak biçimi bilmek de önemlidir. Bu nedenle başarısız, kötü, yanlış yazılardan oluşan seçkiler ortaya koymak da bir dil ve yazım hizmetidir. Bu yapıt böyle bir amaç gütmektedir. "Dil Yanlışları", ilkin 1980'de Atatürk'ün Türk Dil Kurumu'nca basılmıştı. Elinizdeki kitapta ise eleştirilen sözler 2000'i aştı. Daha önce iki bölümden oluşan kitaba bir "Özel Bölüm"de eklendi.
YAZAR HAKKINDA
ÖMER ASIM AKSOY, Gaziantep'li ve 1898 doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep'te, yüksek öğrenimini İstanbul Hukuk Fakültesi'nde bitirdi. Savcılık, avukatlık, edebiyat öğretmenliği, Öğretmenler Derneği ve Halkevi Başkanlığı, özel okul müdürlüğü, gazetecilik gibi bilimsel ve toplumsal kurumlarda görevler üstlendi. Gaziantep savaşına da katıldı. 1935 -1950 yılları arasında dört dönem Gaziantep milletvekili seçildi. 1940 -1983 arasında Türk Dil Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Derleme-Tarama Kolu Başkanı, Genel Yazman ve Türk Dili Dergisi Sorumlu Müdürü olarak kırk üç yıl yoğun çalışma sürdürdü. Dilimizi özelleştirme akımının ileri gelenlerinden olan Aksoy, Edebiyat Dersleri, Gaziantep Ağzı (3 cilt), Hasırcıoğlu, Mütercim Asım, Şeyh Ahmet ve Nazmü'l-leal, Hasan Ayni ve Nazmü'l Cevahir, Öz Türkçe Dersleri, En Gerekli Sözcükler, Dil Üzerine, Derleme Sözlüğü (12 cilt), Tarama Sözlüğü (8 cilt), Atatürk ve Dil Devrimi, Gelişen ve Özleşen Dilimiz, Özleştirme Durdurulamaz, Dil Gerçeği, Dil Yanlışları, Ana Yazım Kılavuzu gibi -sayıları birkaç düzineyi bulan- yapıtlarıyla, gazete ve dergilerde çıkan bilimsel yazıları ve eleştirileriyle haklı bir ün kazandı.
Türk Dili ve Edebiyatı konularındaki değerli çalışmalarından dolayı, Gaziantep Üniversitesi kendisine "fahri doktor" unvanı verdi.
YAZARIN DİĞER KİTAPLARI
Atasözleri Sözlüğü, Deyimler Sözlüğü
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald