İkinci Cumhuriyet’in Yol Hikâyesi

Yayınevi : Hayy Kitap
Yazar : Mehmet Altan
Kategori : Araştırma-İnceleme
Basım tarihi:2008 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :272
Kağıt:-
ISBN:978975509569
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 12.88 + %8 KDV = 14 TL
Kültür TV fiyatı 11.20 TL

 

 

'Söyleyecek Sözü Kalanlar' serisinin üçüncü kitabında sözü Mehmet Altan'a veriyor. 'İkinci Cumhuriyet'in Yol Hikâyesi' okuyucuyu, İkinci Cumhuriyet'in isim babasıyla 'baş döndüren' bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor.
Bu yolculukta neler yok ki... Altan, resmi tarihin yalanlarını deşifre ediyor, statüko ile, kendisine 'dönek' diyenlerle hesaplaşıyor. Herkese Fethullahçı damgası vuran askeri odaklara, cuntacılara meydan okuyor. 'Nasıl Marksist-liberal olunur?'a yanıt veriyor. 'Birileri bizden Atatürk'ü saklıyor' diyen, ulus-devleti bir iç sömürge çetesi olarak adlandıran, Kemalizm'in yerine demokrasi öneren 'cesur' bir yolculuk bu...
Ama bu yolculukta sadece Mehmet Altan'ın fikirleri ve ideolojik altyapısı yok. Birbirinden ilginç, kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlenceli anılarını da 'ilk kez' anlatıyor Mehmet Altan. Abisi Ahmet Altan, babası Çetin Altan, annesi Kerime, eşi Ümit ile yaşadıkları, paylaştıkları, bir anlamda aile mahremi ilk kez bu kitapta yer alıyor.
'İkinci Cumhuriyet'in Yol Hikâyesi'nde, oradan oraya sıçrayan, çocukluktan âşık olduğu kadına, Paris cafelerinden hapishanelere, anne köftelerinden komünizm tartışmalarına uzanan, Her şeyin birbirini etkilediği bir hayatın izleri var.
Ve hikâyeye tanınmış isimler de ortak oluyor. Bu yol filminde Turgut Özal, Mehmet Barlas, Ercan Arıklı, Bülent Ecevit, Sadun Boro, Hasan Cemal, Eser Karakaş, Fikri Sağlar, Semih Balcıoğlu, Okay Gönensin, Dinç Bilgin, Cem Boyner gibi isimler de küçük ama anlamlı roller alıyor. Yaşar Kemal'le dondurmacıya gidiliyor, Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya şiir okunuyor. Askeri cuntadan yana tavır alan Uğur Mumcu de-şifre ediliyor.
Sonuçta ortaya bir 'macera' çıkıyor: 15 yaşında âşık olduğu Ümit'le 18 yaşında evlenen, babası Çetin Altan'ı süpermen zanneden, annesi ölünce ölümden korkmaya başlayan, Ahmet'in kardeşi, Zeynep'in abisi, Ömer'in babası, Marksist-liberal bir gazeteci-akademisyenin macerası...
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı