Öteki Defterler

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Nazım Hikmet
Kategori : Roman
Basım tarihi:2008 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :152
Kağıt:2. Hamur
Ebat:13,5x21
ISBN:9789750814693
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 18.40 + %8 KDV = 20 TL
Kültür TV fiyatı 16.00 TL

 

 

Nâzım Hikmet'in 1938'de İstanbul Tevkif-hanesi'ndeyken yazdığı, yarım kalmış roman ve anlatı parçalarıyla dolu defterler ilk kez gün ışığına çıkıyor.
Elinizdeki kitabın ana gövdesini Nâzım Hikmet'in beş bölümünü yazabildiği 'Orası' adlı roman oluşturuyor: Hapishane ortamının ustalıkla betimlendiği, birbirinden ilginç çok farklı
tiplerin birarada anlatıldığı romandaki kişilerin ve olayların ne kadar gerçek olduğunu Nâzım'ın hayatını yakından bilenler görebilir.
Diğer parçalar ise, İmroz adasında geçen, kısa ama roman kıvamında bir anlatı olan 'Zeytin ve Üzüm Adası'; 1930'lu yılların Yüksekkaldırım ve Tünel çevresindeki renkli dünyayı, Mübadele'nin bıraktığı izleri bütün güncelliğiyle yansıtan 'Bayram' adını verdiğimiz bir öykü ve Nâzım'ın hapishanedeki düşlerini güçlü imgelerle, bir mektup sıcaklığıyla anlattığı, 'Piraye'ye' adını verdiğimiz bir metin.
Öteki Defterler, Nâzım Hikmet külliyatının vazgeçilmez bir parçası olmayı hak ediyor.
Soğuk. Soba sönmüş. Dar, uzun battaniyemin altında yapayalnızdım. Halbuki bilirsin ki ben en iyi yazılarımı sokakta kalabalığın arasında dolaşarak yazmışımdır, evde okuduğumu anlamak için çocuklarımın gürültüsüne muhtacım ve insanların arasından ayrıldığım vakit karaya vurmuş hazin bir palamuda dönerim.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı