Finansal Modelleme

Yayınevi : Siyasal Kitabevi
Yazar : Ali Argun Karacabey
Kategori : Finans
Basım tarihi:2008 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :96
Kağıt:-
Ebat:14x21
ISBN:9789756325971
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 4.60 + %8 KDV = 5 TL
Kültür TV fiyatı 4.00 TL

 

 

Finansal modelleme kavramı dünyada 1960'lardan sonra sıkça telaffuz edilen, 1980'ler sonrasında yaşanan teknolojik gelişme ve özellikle de kişisel bilgisayar teknolojisinde ve pazarındaki gelişmeler ile kullanımı yaygınlaşan bir kavramdır. Ne yazık ki ülkemizde bilgisayar destekli modelleme çabaları gündemde son yıllara kadar hemen hiç yer etmemiş, günümüzde ise bir çok konuda olduğu gibi ara aşamalar yaşanmamasına karşılık kurumsal kaynak planlaması modelleri ile ortaya çıkmıştır.
Halbuki işletmeler için sağlıklı karar almanın en önemli silahlarından birisi bilgisayar destekli modelleme çabasıdır. Bu çabanın belki de en zayıf tarafı farklı disiplinlerden bilgi gerektirmesidir. Bu nedenle uygulanması zor gibi gözüken modelleme aslında günümüz bilgisayar teknolojisi ile hemen her iş-letme sahibinin biraz çalışma ile kendi başına yapabileceği hale gelmiştir. Kuşkusuz her işletmenin kendine özgü durumları ve koşulları vardır. Her durum için ayrı bir modelleme çabası gereklidir ancak bu kitapta model geliştirmenin temel prensipleri anlatılarak genel bir çerçeve çizilmeye çalışıl-mıştır.
Bu kitap büyük ölçüde daha önceki yıllarda yaptığım çalışmalardan ve A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Finans yüksek lisans programında vermekte olduğum finansal modelleme dersinin notlarından yararlanılarak hazırlan-mıştır. Kitabın temeli benim tarafımdan yazılan Finansal Kararlarda Bilgisa-yar Destekli Finansal Planlama Modelleri isimli tezden yararlanılarak oluştu-rulmuştur. Kuşkusuz bu kitap finansal modelleme konusuna küçük bir giriş-tir. Bu giriş esnasında size daha fazla yardımcı olabilecek konuyla ilgili su-numlara, benim ve öğrencilerimin hazırladığı finansal modellere http://194.27.26.6/~karacabe/finmod.html adresinden ulaşabilirsiniz.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı