Kltr TV | Dünya Mutfakları Atlası | Kitap detaylar

 

Dünya Mutfakları Atlası

Yaynevi : NTV Yayınları
Yazar : Gilles Fumey - Olivier Etcheverria
evirmen :İsmail Yerguz
Kategori : Yeme-İçme
Basm tarihi:Ekim 2007 / 1. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :84
Kat:-
Ebat:17x24,5
ISBN:
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 13.80 + %8 KDV = 15 TL
Kltr TV fiyat 13.50 TL

 

 

Dünya Mutfakları Atlası, insanın yemek yeme tarihini, toplayıcılık, avcılık ve balıkçılık dönemlerinden başlayarak, beslenme, gastronomi ve coğrafya üçgeninde ele alıyor.
Atlas, yemek yeme alışkanlıklarını zaman zaman tekdüzeliğe mahkum eden küreselleşmenin, aynı zamanda, farklı mutfakların karakteristiklerinin korunduğu bir dünya mutfağı yarattığına dikkat çekiyor. Bu bakış açısıyla Dünya Mutfakları Atlası, sağlıklı ve güzel yemek yeme sanatının, çokkültürlülükle paralel bir gelişim içerisinde olduğunu vurguluyor.
Olivier Etcheverria ile hazırladığı Atlas'ın giriş bölümünde Gilles Fumey, 16. yüzyılda ilk tropikal ürünlerin Avrupa'ya taşınmasıyla başlayan mutfakların küreselleşmesinin 21. yüzyıldaki etkisini şu cümlelerle özetliyor... mutfakları ve gastronomileri, günümüzde yemek pişirmenin, hazırlamanın, ağzımızı tatlandırmanın olağanüstü olanaklara kavuştuğu bir beslenme sistemi içinde düşünmek gerekir.
Sebze ve meyvelerden deniz ürünlerine; et, süt ürünlerinden alkollü ve alkolsüz içeceklere kadar besin maddelerinin coğrafi koşullara göre üretim ve tüketim biçimlerini inceleyen Atlas, kapsamlı içeriğini kısa ve öz açıklamalarla oluşturuyor.

(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald