Serüven Çağı Filozofları

Yayınevi : Adapa Yayınevi
Yazar : Giorgio de Santillana
Çevirmen :Aydın Gelmez, İbrahim Yıldız
Kategori : Filozoflar
Basım tarihi:Mart 2006 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :280
Kağıt:2. Hamur
Ebat:14x20
ISBN:9759063050
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 13.80 + %8 KDV = 15 TL
Kültür TV fiyatı 12.00 TL

 

 

Kültürel ve düşünsel bir akım olarak İtalya'nın kent devletlerinde başlayan Rönesans, zamanla tüm Avrupa'yı etkisi altına alarak, insan düşüncesini dinsel dogmaların sultasından kurtaran anıtsal yapıtların birbiri ardınca üretildiği bir çağ olmuştur. Yeni toplumsal, siyasal ve ekonomik güçlerin sahnede yerini almasıyla birlikte, dinsel topluluğun yerine bireyi, onun erdem ve gizilgücünü vurgulayan düşünceler ortaya çıkacak, Ortaçağ'ın o donmuş ve katı değerlerini hızla aşınmaya başlayacaktır.
Bu döneme damgasını vuran keşifler iki yönlüdür: İnsan, hem kendisini hem de bilinmeyen toprakları eşzamanlı biçimde keşfetmektedir.
Dönem filozoflarının dünyayı devindirici kaldıraçları, halktır. Machiavelli'nin Konuşmalar'da belirttiği gibi, '...mesele sağgörü ve istikrar ise, halkın bir prensten daha sağgörülü ve istikrarlı olduğunu, daha iyi hüküm verdiğini söylerim.'
Bu kitabın en önemli özelliği, insanın bilinç koşullarını temelden değiştirmiş Rönesans filozoflarını 'ilk elden' tanıma olanağı sunmasıdır. Çoğu Türkçe'de ilk kez yayımlanan metinler sayesinde okuyucu, insanın o sınır tanımaz serüvenci ruhunun bilim, sanat ve felsefede yol açtığı büyük depremlere aracısız tanık olacaktır: hiç de kolay olmayan, sancılı, yer yer trajik boyutlar taşıyan bir serüvendir bu da, bilgi alanlarının uzmanlaşma adı altında kendi içine 'fazlasıyla' kapandığı günümüz ortamında, insanın kendisini ve evreni araştırırken, bütüncül ve sistematik bir bakışa sahip olmasının önemini gözler önüne seren bir kitap.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı