Baba Ben Niye Faşist Oldum?

Yayınevi : Agora Kitaplığı
Yazar : Walter Euchner
Çevirmen :Kaan H. Ökten
Kategori : İnsan ve Toplum
Basım tarihi:Ocak 2004 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :136
Kağıt:2. Hamur
Ebat:11x18
ISBN:975-8829-17-3
Dil : Türkçe

 

Satışa çıkınca haberim olsun.

 

Siyaset biliminde bir şeyler oluyor... "İdeolojilerin sonu mu?" tartışmaları üzerindeki dumanlar henüz dağılmamışken, genetik bilimindeki muazzam gelişmelerle farklı bir biçime bürünen yeni bir hücumla karşı karşıyayız: Biyo-Politika.
Klasik bir siyaset bilimi eğitimi almış olanlar için 'biyoloji' ile 'politika' kavramları Platon'u, belki biraz Aristoteles'i, sonra Mandeville'i, Hobbes'u, Bakunin'i çağrıştıracaktır. Oysa günümüzdeki Biyo-Politika harekâtı çok farklı bir zeminde cereyan etmektedir: İnsanın toplumsal ve siyasal edimlerini biyo-kimyasal ve genetik 'kök'lerinden hareketle açıklamaya çalışmak, böylece politikayı 'nihayet' bilimsel çerçeveye oturtabilmektir buradaki amaç.
Çok çeşitli konuları birkaç temel teoremle açıklamaya çalışan bu yeni pozitivist ve maddeci siyaset bilimi anlayışı, 'eskiler' için abesle iştigal etmekten ibaret olsa da, siyasal analiz yapan pek çok kurum Biyo-Politik araştırmalar için hayal gücünü zorlayan miktarlarda kaynak ayırmaktadır. Nitekim gelecekte 'hâkim ideoloji' haline bürünecek araştırmalar bu programlardan türeyecek ve genetik bilimiyle el ele giden Biyo-Politika, belki de çağımızın ideolojisi haline gelecektir.
Elinizdeki kitap, Biyo-Politika alanındaki bu gelişmelerin tarihini, bu alandaki ana öğretileri ve insanlık açısından tehlikeli gidişatın ciddi bir eleştirisini sunmaktadır...

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı