Kanaviçe Hat Yazıları Besmele

Yayınevi : Tuva Tekstil
Yazar : Kolektif
Kategori : Sanat
Basım tarihi:Ekim 2008 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :112
Kağıt:Kuşe
Ebat:28.5x21.5
ISBN:9786056011979
Dil : Türkçe

 

Satışa çıkınca haberim olsun.

 

Osmanlı'nın en önemli sanat dallarından biri olan ve tüm dünyada koleksiyoncuların ve müzelerin ilgisini çeken 'hat sanatı', Arab harflerine dayanan 'güzel yazı sanatı'dır. Bu sanatla uğraşan güzel yazı sanatkarlarına da 'hattat' denmektedir. Yüzyıllar boyunca, Osmanlı'da ve diğer İslam medeniyetlerinde sayısız hattatlar yetişmiş, çok değişik stillerde hat yazıları ortaya çıkmıştır.
Bu hattatlar arasında Osmanlı'dan kalan son hattat Hamid Aytaç (1891-1982) , gelmiş geçmiş en önemli hattatlardan biri olarak kabul edilmiş ve geriye önemli eserler bırakmıştır.
Tuva Yayıncılık olarak, ilk kez hat yazılarını kanaviçeye uyarlayarak; Kanaviçe Dergisi'nin değişik sayılarında, kanaviçe ve nakış severlerle bu çalışmalarımızı paylaşmıştık. Gösterilen ilginin neticesinde, meşhur hattat Hamid Aytaç'ın birbirinden farklı ve güzel yazı stilleri ile yazdığı besmelelerden oluşan bir seriyi, ayrı bir kitap olarak sizlere sunmanın mutluluğunu duymaktayız.
Meşhur hattat Hamid Aytaç'ın gün yüzüne çıkmamış eserlerinden oluşan bu kitap sayesinde; geleneksel hat yazılarını, kanaviçe şeklinde işleyerek; evlerinizin en mutena köşelerine asabileceksiniz. Ve böylece, hat sanatının işleme sanatı ile buluşmasının en güzel örneklerini, yeni nesillere aktarmış olacaksınız.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı