Emma

Yayınevi : Can Yayınları
Yazar : Jane Austen
Çevirmen :Nihal Yeğinobalı
Kategori : Roman
Basım tarihi:Ocak 2008 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :464
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:12.5x19.5
ISBN:975-07-0878-7
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 23.46 + %8 KDV = 25.5 TL
Kültür TV fiyatı 20.40 TL

 

 

Jane Austen, 1815'te, 39 yaşındayken tamamladığı Emma'nın en sevdiği romanı olduğu söyler. Aşk ve Gurur ve Mansfield Parkı gibi romanların yazarının gözbebeğidir Emma. Bir taşra kasabasındaki üç genç kızın 'gerçek aşk'ı arayışını anlatan roman, bir yandan insan yaradılışının zayıf yönlerini, bir yandan da 19. yüzyıl İngiliz toplumunun katı ve ikiyüzlü geleneklerini inceden inceye alaya alır.
Büyük İngiliz şairi Lord Tennyson, Jane Austen'ı, 'Shakespeare'den sonra en büyük İngiliz yazarı' diye nitelemişti. Jane Austen külliyatı, Sir Winston Churchill'in başucundan eksik olmazdı. Yapıtları çoktan Dünya Klasikleri arasındaki yerini almış olan Austen günümüzde 'İngiliz edebiyatının Mozart'ı' olarak tanınıyor.
İngiliz romanının doğuşu 18. yüzyılın ilk yarısında Daniel Defoe, Samuel Richardson ve Henry Fielding'in ya­pıtlarıyla başlatılırsa da, romanın gün­delik yaşamın sıradanlığı içinde sıra­dan insanları gerçekçi bir bakışla ele alan modern bir türe dönüşmesi Jane Austen'la gerçekleşmiştir. Austen, al­tı romanıyla, İngiliz toplumundaki or­ta sınıf yaşamını edebiyata yansıtmış, 'aile' edebiyatının olanaklarını orta­ya koymuştur. Austen'ın roman­larını 18. yüzyıl geleneklerinden çok, mo­dernliğe yakın kılan da kadın kahra­manları ile toplumsal çevreleri arasın­daki gerilim üstünde yoğunlaşmala­rıdır. Nükteli, gerçekçi ve her çağa seslenen üslubunun, böylesine ustaca anlatılan öykülerin ve böylesine güzel kurulmuş romanların verdiği doyu­mun yanı sıra o modern yaklaşım da Austen'ın yapıtlarının günümüzde bi­le her türden okura seslenebilmesi­nin nedenlerinden biridir. Austen'ın ro­manlarının sağlam yapısı ve dar çev­relerde yaşayan sıradan insanların tra­ji­komik yaşamını tüm çıplaklığıyla sergilemesini sağlayan teknik yetkin­liği, günümüz eleştirmenlerini de hay­ran bırakmaktadır.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı