Çatışan Değerlerimiz

Yayınevi : Altın Kitaplar
Yazar : Özcan Köknel
Kategori : İnsan ve Toplum
Basım tarihi:Haziran 2007 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :400
Kağıt:2. Hamur
Ebat:14x20
ISBN:9789752108615
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 16.56 + %8 KDV = 18 TL
Kültür TV fiyatı 14.40 TL

 

 

Son yıllarda, dünyada ve ülkemizde bağımsızlık, özgürlük, cumhuriyet, demokrasi, laiklik, insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları gibi kavramlar her düzeyde ve kesimde tartışılmaktadır. Bu kavramların kaynağını, özünü, anlamını, değerini bilmeden bu kavramları oluşturmak için ödenen bedeli, savaşları görmezlikten gelerek yapılan tartışmalar, kavram ve değer çatışmasına neden olmaktadır.
Örneğin Türk ulusu, bu kavramların özünde yer alan değerleri, bireysel ve toplumsal yaşantıya geçirmek için kurtuluş ve bağımsızlık savaşı vermiş, devrimler yapmıştır.
Türkiye'nin 'Avrupa Birliği'ne girebilmesi için ileri sürülen, 'Kıbrıs Sorunu', 'Ermeni Soykırımı', '301. maddenin kaldırılması' gibi engellerin özünde yüzyıllar boyu sürüp gelen 'Hıristiyan' kavramının taşıdığı Müslüman karşıtı değerlerin etkisi vardır.
Kavramların 'değeri' görecelidir. Kültürü oluşturan maddi, manevi öğelere göre değişir. Bu değişim; doğru, güzel, iyi, olumludan hatalı, çirkin, kötü, olumsuza kadar geniş bir yelpaze içinde ortaya çıkan davranış kalıplarına yansır.
Bu kitapta iyi-kötü kavramının ilk örneği olan kötülüğün simgesi şeytanla şeytanın kötülüklerine karşı çıkan çoktanrılı dinlerin, semavi dinlerin, felsefenin, bilimin, ruhbilimin ve toplumsal ruhbilimin 'değerler' kavramına bakışını anlatmaya çalıştım.
Prof. Dr. Özcan Köknel
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı