Feminizm ve Sosyalizm

Yayınevi : Yazın Yayıncılık
Yazar : Anja Meulenbelt
Kategori : Güncel
Basım tarihi:Haziran 1987 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :100
Kağıt:-
ISBN:9757178012
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 4.60 + %8 KDV = 5 TL
Kültür TV fiyatı 4.00 TL

 

 

Sol teorisyenlerin kadın sorunu ile uğraşmak istememelerinin bir nedeni genelde erkeklerin kadınların sorunlarıyla yüzleşmek istememelerinin bir sonucu... bunu yaptıkları anda, kendilerinin de kadınların ezilmesinden ne kadar yararlandıklarını ve bunu değiştirmek için neler yapmaları gerektiğini de sorgulamak zorunda kalırlar.
Sorunumuz birazcık feminizm birazcık sosyalizmden oluşan bir uzlaşma bulmak değildir. Sorun, kapitalizm ve ataerkilliğin hangi biçimlerde birbirlerini güçlendirdiklerini, kökenlerinin ne denli içiçe olduğunu çözümlemektir... Şu iki slogan arasında herhangi bir seçim sözkonusu değildir: 'Erkeklerin hakimiyetine son' ve 'kapitalizme son!' Sendikalar kadın üyelerinin sayısını artırmak istiyorlarsa, onların özel sorunlarına daha fazla önem vermelidirler. Sendika liderleri, eşleri evde çocuklarla otururken, her akşam toplantı yapmayı doğal karşıladıkları sürece, daha çok işimiz var demektir... sendikalar için kadın grupları olarak örgütlenmeliyiz.
Politik partilerde feminist-sosyalist perspektifli çalışan kadınlar... kadın sorununun parti programında en ilerici biçimde formüle edilmesi (ile yetinmemelidir)... bu programı hayata geçirebilmek için parti içinde çok sayıda kadının örgütlü olması gerekir.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı