Öteki Tarih

Yayınevi : Kırmızı Yayınları
Yazar : Erdoğan Aydın
Kategori : Tarih
Basım tarihi:2009 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :345
Kağıt:-
Ebat:13.5x21
ISBN:9789759169619
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 16.56 + %8 KDV = 18 TL
Kültür TV fiyatı 14.40 TL

 

 

'Aslanlar kendi tarihçilerine sahip olana kadar, avcılık öyküleri hep avcıları yüceltecektir' diyen ünlü Afrika atasözü, egemen tarih yazıcılığının misyonu yanında, halkın tarihe başka bir yerden bakmak zorunda olduğunu gösterir.
Bu kitap, tarih anlatımı üzerinden kurulan egemen ideolojik tahakküme karşı, hak ve özgürlük eksenli bir tarih bilinci inşa etmeye çalışıyor. Tarihin kimi tartışma alanlarını, doğru anlamak ve doğru dersler çıkarmak için inceliyor. Kimi güncel sorunlardan hareketle, tarih yazımındaki çarpıtmaları ve bizi insanlığımıza yabancılaştıran anlatıları teşhir ediyor.
Kitap kendi içinde beş bölüme ayrılmış. Birinci bölüm, idealleştirici anlatıların aksine ilk İslam devletleşmesinin, öncü kadroların vahşet düzeyindeki iç mücadeleleriyle belirlendiğini gösteriyor. İkinci bölüm, Osmanlı kimliğinin Anadolu halkı karşısındaki niteliğini; üçüncüsü, Osmanlı imparatorlaşmasının etkileri ve gerilemesinin gerçek nedenlerini; dördüncüsü ise, demokratikleşme ve barış için Osmanlı mirası ile hesaplaşma zorunluluğumuzu gösteriyor. Beşinci bölüm ise Papa, Haçlı Seferleri, Siyonizm, kölelik ve hak ihlalleri ekseninde küresel sorunların tarihsel arka planını irdeliyor.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı