Sahnede Yaratıcılık

Yayınevi : Aura Kitapları
Yazar : Deniz Altınay
Kategori : Tiyatro
Basım tarihi:2004 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :153
Kağıt:-
Ebat:13,5x19,5
ISBN:975626101-3
Dil : Türkçe

 

Satışa çıkınca haberim olsun.

 

Playback Tiyatrosu ile onun devamı olan Psikodrama Grup Terapisi ve Sosyometri Disiplini, yaşamın sahnesini yaratmayı hedefleyen bir oluşumdur. Ne yazık ki tiyatro sanatı, uzun zamandır performans sırasında yaratıcılıktan uzaktır ve bu yüzden, izlemeye gittiğimiz çoğu oyunda karşımıza her akşam aynı şeyleri sergileyen 'memur oyuncular' buluruz. Doğal olarak bu yapıdan seyirciler de paylarını almakta ve yalnızca 'pasif izleyici' durumunda kalmaktadırlar.
Playback Tiyatrosu bu sorunu farklı bir bakış açısıyla çözer. Playback sahnesinde her şey yalnızca bir kez yaratılır ve var olur. Yaratıcılık, 'an' ile sınırlıdır. Burada seyircilerin duyguları, düşünceleri ve öyküleri oynanır; herkes yaratıcıdır, herkes kendisinin sanatçısıdır. Playback Tiyatrosu, içinde barındırdığı bu özelliklerle, gösteriler dışında şirket ve okul eğitimlerinde de son derece etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca, Playback (Spontanite) Tiyatrosu'ndan doğmuş olan psikodrama da, tiyatro içinde sahneleme, mizansenin yaratılması, oyunun youmlanması ve dekor-kostüm tasarımı gibi birçok konuda önemli bir araç işlevi görebilecek başka bir kardeş alandır.
İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nin başkanlığını yürütmekte olan Deniz Altınay'un bu kitabı, tiyatro sanatçıları ve sevenleri ile eğitim uzmanlarının başucu kaynaklarından birisi olacaktır.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı