Yaratıcı Aklın Sentezi

Yayınevi : Alkım Kitabevi
Yazar : Server Tanilli
Kategori : Felsefe
Basım tarihi:2006 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :523
Kağıt:-
Ebat:14x23
ISBN:9759920670
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 17.94 + %8 KDV = 19.5 TL
Kültür TV fiyatı 15.60 TL

 

 

Şu sorularla karşılaştığımız, dahası kendimize de sorduğumuz olmuştur: ''Nereden geliyoruz? Yaşamın anlamı ne? Nereye gidiyoruz?'' Şu sorular da yabancımız değildir: ''Bilimden ve teknikten ne bekliyoruz? Sanatsız niçin sorumluyuz? Özgür olmak ne demektir?'' Daha da yakıcı bir soru: "Dünyamızın adaletsizliklerle dolu; peki, insanların insanca yaşayacakları gerçekten adil ve barışçı bir dünya yaratamaz mıyız?"
Çoğu, dinin de sorup kendine göre yanıtladığı sorulardır bunlar. Ama onu da aşacak biçimde, doğa, toplum ve insan üstüne, akla ve bilimsel verilere dayanan bütünlüğe bir görüş, ancak Felseyle mümkün. İnsan zekasının bulduğu bu en anlamlı uğraşı niteleyen ve en başta da dinden ayıran, ''özgür aklın sorgulanması'' na dayanması. Bu sorgulama, eski Yunan' dan beri sürüyor ve insansoyu akla saygısını yitirmedikçe de sürecek.
Eldeki kitap, bu sorgulamadan örnekler veriyor.
Onları bilmek, dahası bu sorgulamayı düşüncemizin bir parçası, bir yöntemi haline getirmek, iyi yurttaş olmamızın, asıl önemlisi insan olmamızın zorunlu uğraklarından biri. Çağdaş bir eğitim ve çok sesli bir toplum yaratmanın olduğu kadar, dogmatizme, bağnazlığa, karanlıkçılağa karşı donanmanın da en etkili yolu bu olsa gerek.

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı