Latife ve Fikriye İki Aşk Arasında Atatürk / Cep Boy kitabını 11 kişi satın aldı!

Latife ve Fikriye İki Aşk Arasında Atatürk / Cep Boy

Yayınevi : Truva Yayınları
Yazar : İsmet Bozdağ
Kategori : Araştırma-İnceleme
Basım tarihi:Ocak 2009 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :230
Kağıt:-
Ebat:11X17.5
ISBN:9789944212786
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 5.43 + %8 KDV = 5.9 TL
Kültür TV fiyatı 4.72 TL

 

 

Bozok'un hiçbir yerde yayınlanmamış anıları ve onun gözünden Atatürk'ün özel hayatından bilinmeyen kesitler... Atatürk'e tapan iki kadın... Fikriye ve Latife Hanımların Atatürk'ün hayatındaki yerleri ve seyirleri... Biri. Kurtuluş Savaşı öncesinden beri onunla olan Fikriye Hanım, diğeri İzmir yangını sebebiyle Paşa'yla tanışan ve yeni biryangma tutulan Latife Hanım...
"Sofra altüst olmuş, yemek herkesin burnundan gelecek. Mustafa Mecdi Bey dayanamamış, bir kağıda: 'Ya şimdi susarsın ya da "boş" kağıdını yazarım.' diye yazmış. Makbule Hanım'ın, kağıdı okumasıyla susması bir olmuş. Kalkmış, yemek yemeden yatağa çekilmiş.
Arada, hu patırtılar kopardı ama; Fikriye Hanım 'lı Çankaya, yine de iyiydi' Bu ufak tefek patırtıları bir kenara koyarsak, savaş günlerinin bütün mahrumiyetlerine, tehlikelerine, heyecanlarına, fırtınalarına rağmen; Çankaya. Fikriye Hanım'ın sayesinde hiç güneşsiz kalmadı.'.. Ama, Türk ordularının izmir'e varmasıyla birlikte, Fikriye Hanım 'lı Çankaya'ya kocaman bulutlar yığılmaya başlamış... Önce kadınsı bir sezgiyle izmir'den kuşkulanmış; hele Latife Hanım 'ın adı gazetelere geçince, Fikriye Hanım'lı Çankaya, sofrası:akşamlaryaşamaya haşlamış!'..
Zaten Fikriye; halkın, "ince hastalık" dediği ciğer tüberkülozu çekiyordu...
Bu olayların getirdiği keder ve endişe, hastalığı daha da kamçıladı...
Münih'te bir sanatoryuma tedavi için gönderildi...
Dönüşünü, Çankaya'ya kabul edilmeyişini, beni arayışını ve Çankaya'dan döllerken, faytonda kalbine bir kurşun sıkışını anlatmaya dilim varmıyor...
Bugün düşünüyorum da, Latife ortaya çıkmasaydı, acaba Fikriye için Mustafa Kemal Paşa ile evlenme ümidi var mıydı9.. Hayır, böyle bir ihtimal yine de yoktu, sanırım..."

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı