Kltr TV | Türkiye`yi Kazanmak | Kitap detaylar

 

Türkiye`yi Kazanmak

Yaynevi : Timaş Yayınları
Yazar : P. H. Gordon - Ö. Taşpınar
Kategori : Siyaset Bilimi
Basm tarihi:Şubat 2009 / 1. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :195
Kat:İthal kağıt
Ebat:13.5x21
ISBN:9789752639317
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 10.12 + %8 KDV = 11 TL
Kltr TV fiyat 8.80 TL

 

 

Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan itibaren yüzünü batıya dönerek, Batılı ülkelerle hep sıkı ilişkiler kurmaya çalıştı. Bir yandan Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'daki en yakın müttefiklerinden biri olurken, diğer yandan Avrupa Birliği'nin kapısını çalan Türkiye, son birkaç yıldır ezber bozan politikalar uyguluyor. Rusya, İran, Suriye gibi ülkelerle de ilişkilerini geliştiren Türkiye'nin önünde jeostratejik ortaklık için artık birden fazla alternatif var.
Gordon ve Taşpınar Türkiye'yi Kazanmak'ta, Türkiye'nin günden güne Batı'dan uzaklaştığının altını çizerek, neden halen Türkiye'nin Batı için vazgeçilmez bir müttefik olduğunu ve Türkiye ile Batı'nın ilişkilerini nasıl yeniden iyileştirebileceğinin yollarını somut önerilerle tartışıyorlar.
Türkiye'nin uluslararası siyasetinin ciddi bir kırılmanın eşiğinde olduğu bir süreçte konuyla ilgilenenlerin kaçırmaması gereken bir eser.
Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan itibaren Batı ile ilişkilerini geliştirmenin yollarını aradı. Batı ile süregelen bu güçlü beraberlik özellikle Soğuk Savaş süresince jeostratejik ortaklık anlamında iki tarafın da karşılıklı menfaatleri doğrultusunda doruk noktasına ulaştı. Soğuk Savaşın sona ermesi, Körfez Savaşı ve 11 Eylül gibi olaylar ilişkiler açısından önemli kırılma noktalarıydı.
Ancak bugün karşımıza çıkan manzara çok farklı... On yıllar boyunca Batı'nın Ortadoğu ve Avrasya coğrafyasında en güvendiği müttefik olan Türkiye'nin Batı'ya karşı bakışı oldukça değişti. Kore'de savaşan, caddelerine Amerikan başkanlarının isimlerini veren, Avrupa Birliği'nin kapısını çalmaktan usanmayan Türkiye, son yıllarda dünyanın en Batı karşıtı ülkelerinden biri haline geldi.
Şüphesiz bu durumun ortaya çıkışında Amerika'nın Ortadoğu'da uyguladığı saldırgan politikaların, Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi baştan savmasının ve komşularıyla iyi ilişkiler kurmaya başlayan ve ekonomisi hızla büyüyen Türkiye'nin kendine duyduğu güvenin önemli bir payı var.
Philip H. Gordon ve Ömer Taşpınar, bu çalışmada Türkiye'nin dış politika macerasının bir muhasebesini yapmakla kalmıyor, aynı zamanda Avrasya yönelimini de göz önünde bulundurarak Türkiye'nin Batı ile ilişkilerini yeniden tesis etmek adına somut çözüm önerileri sunuyor.
(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald