Kar Çiçekleri -Bir Sarıkamış Romanı-

Yayınevi : Nefti Yayınları
Yazar : Fügen Topsever
Kategori : Tarihi Roman
Basım tarihi:Mart 2009 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :200
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:13.5x21
ISBN:9786055834449
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 9.11 + %8 KDV = 9.9 TL
Kültür TV fiyatı 7.92 TL

 

 

Mağlubun galip sayıldığı çatışmalardan biridir Sarıkamış Harekâtı... Çünkü sadece düşmanla değil doğa koşullarıyla da savaşılır. Donma vakaları, açlık, tifüs... Sarıkamış Harekâtı'nı tüm yönleriyle gözler önüne seren Kar Çiçekleri, savaşın sadece askerlerin değil ailelerin de yaşamlarını nasıl telafisi mümkün olmayan bir yöne sürüklediğini gösterir. Umut, umutsuzluk, hasret, kaygı, direniş, acı... Kar Çiçekleri Sarıkamış Harekâtı'nda Allahuekber Dağları'nın öldürücü soğuğunda savaşan, şehit düşen, yaralanan, düşman tarafından esir alınan, yıllarca esir kamplarında çalışan, hastalıklarla mücadele eden, sonunda bin bir zorlukla memleketine dönünce hiç ummadığı bir hayatla karşılaşan insanların romanıdır.
Bugüne kadar Sarıkamış ile ilgili anılarda hep cephe ve esaret anlatılmıştır. Cephe gerisinde asker ailelerinin (anne babaların, eşlerin, sevgililerin) çektikleri acılar nedense kimseyi hiç ilgilendirmemiştir. Sevgili Fügen Topsever savaşın bu acı olgularını Kar Çiçekleri isimli anı-romanda sistematik bir şekilde işlemiş.
Prof. Dr. Bingür Sönmez
Sarıkamış Harbi'nin bütünüyle ele alındığı Kar Çiçekleri'nde cephede yaşanlar, cephe gerisindeki bağlantıları sayesinde trajik bir görünüm kazanır. Eserin, gerçek yaşamöyküsünden yola çıkarak hazırlanması, yazarın savaşla olan ailevi bağlantısı bunu mümkün kılar. Böylelikle insan gerçeği tüm çarpıcılığıyla ortaya çıkar.
Salih Koralp Güreşir
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar

seval
21-11-2009
tek kelime ile mükemmel bir kitap.her türk evladının okuması gerekiyor. Koralp Hocam iyi ki okumamızı tavsiye etmişsiniz ( sınav sorusuydu pek tavsiye denemez ama:)

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı