Korkulu Ustalık

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Turgut Uyar
Kategori : Türk Edebiyatı
Basım tarihi:Mart 2009 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :728
Kağıt:2. Hamur
Ebat:13.5x19.5
ISBN:9789750815775
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 32.20 + %8 KDV = 35 TL
Kültür TV fiyatı 28.00 TL

 

 

'Eskiden' demeli artık: Şairler, eskiden, sadece şiir yazmaz, başta kendi şiirleri olmak üzere Şiir üstüne düşünür, bunun kavgasını da verirlerdi dergilerde; çünkü onların, yaşadıkları topraktan dünyaya, 'insanlığa' diyecekleri vardı, ve belki bundan da önemli olarak kendilerine verdikleri bir 'söz'leri vardı; bunun peşine düştüler.
Turgut Uyar, 'bu söz'ün peşine en sık ve en ısrarlı şekilde düşmüş olmasıyla ayrılıyor kuşağının şairlerinden. Dünyanın En Güzel Arabistanı adıyla, dünya durdukça duracak bir Şâh Şiir'in şairi olmakla yetinmeyip, şiire-şaire bugün de yol gösteren 'Korkulu Ustalık', 'İlkin Cesaret', 'Dikiş Payı', 'Ozanın İşi', 'Efendimiz Acemilik' ve 'Çıkmazın Güzelliği' adlı yazılarıyla, şairin, şiir yazmak dışında, başka, bambaşka sorumlulukları da olabileceğinin örneğini veriyor bize.
Bu örneğin hâlâ benzersiz verimi ise Bir Şiirden: Şair, Abdülhak Hâmit'ten Yahya Kemal'e, Nâzım Hikmet'ten Orhan Veli'ye, Oktay Rifat'tan Metin Eloğlu'na, ele aldığı şairin 'bir şiiri'nden yola çıkarak, 'yol'u kendinden önce yürümüşlerin ve birlikte yürüdüklerinin, neyi-nasıl-niye yaptıklarına bakıyor; bizim için.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı