Katre-i Matem kitabını 435 kişi satın aldı!

Katre-i Matem

Yayınevi : Kapı Yayınları
Yazar : İskender Pala
Kategori : Roman
Basım tarihi:Şubat 2010 / 3. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :480
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:13.5x19.5
ISBN:9789944486903
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 13.80 + %8 KDV = 15 TL
Kültür TV fiyatı 12.00 TL

 

 

Roman, müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor. Okurlar, bu elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor, bir devre adını veren lalenin izinde İskender Pala'nın yarattığı etkileyici ve büyüleyici bir atmosferin içinde yol alıyor.
İstanbul bu romanda, karmaşası, heyecanı, isyanları, kalabalığı ile lalelere bürünüyor. Öyle ki lale sadece bir çiçek değil, bir yaşayış tarzı, estetik bir tavır, kültürel ve tarihsel bir birikim olarak İstanbul'u, hatta tüm Osmanlı'yı çevreliyor. İstanbul, doğal tüm güzelliklerinin, mimari şaheserlerinin tarihî debdebesi ile beraber lalezarlara, lale yarışlarına, lale şiirlerine bezeniyor; lalelerin şehri, renklerin şehri, yaprakların şehri haline dönüşüyor.
İskender Pala, Katre-i Matem'de usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbul'da kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahin'in macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.
Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.
Kalemimi hokkaya bandırdığım şu anda –ki Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'yı canından; Sultan III. Ahmet'i de tahtından eden cehennemden nişan Eylül İhtilali'nin üzerinden henüz iki hafta geçti- şahit olduğum olayları yazıp yazmamakta kararsız sayılırım. Bilemiyorum. Yazmak gerektiğini düşündüğüm şeyler bir bakıma devlete ait sırları ifşa etmek gibi bir ihanetin ağırlığını da vicdanıma yükleyecek. Öte yandan Şark'ın kutsal çiçeği laleye dair yorumlarda bulunacak ve belki şükufeciyan esnafını gücendirmiş de olacağım. Ama birisi çıkıp yiğit Şehzade Ahmet'i, aşağılık isyancıların yaptıklarını, cennete benzeyen İstanbul'u ve Sadabat'ın laleye kattığı zarafeti anlatmazsa bu dahi tarihe ve şehre haksızlık sayılır.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar

aylin çağlar
30-08-2009
son günlerde okuduğum en iyi ve akılda kalıcı romanlardan. herkesin değil ehil sahibi kişilerin tadını alabileceği bir eser. bu bir cinayet ya da bir aşk öyküsü değil bu koca bir dönem...

vlknsrmli
29-10-2009
edebiyata gönül verenlerin tereddütsüz okuyacağı bir kitap.iskender pala birikimini imzalayan bir yapıt

adem özdemir
01-10-2009
iskender palanın eski kitaplarını okuyon bi çok kişide eminim benimle aynı fikirdedir. bu kitap ta iskender pala kısır döngüye girmiş kendini tekrar ediyo...konu itibariyle ihsan oktay anar'ın suskunlar'ına benziyor ama onun kurgusu katrei matemden kat kat daha güzel.. konuyla alakası olmayan kişiler ve de objeler hakkında satırlartca gereksiz betimlemeler yapılmış buda okuyanı olaydan koparıyor.. beğenmedim

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı