Akasyalı Sokaklar

Yayınevi : Ulus Dağı Yayınları
Yazar : Işık Kansu
Kategori : Deneme
Basım tarihi:Aralık 2007 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :156
Kağıt:-
ISBN:9789756047088
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 11.04 + %8 KDV = 12 TL
Kültür TV fiyatı 9.60 TL

 

 

'Akasyalı Sokaklar
Üzüm kokan kızlarıyla
Sonra Selçuk göğünde yıldızlarıyla
Giriyordu gecesine denizin.
Gelmiş çağlardan gelecek çağlara
Ankara dayanıyordu.
Direnişi bu dizelerle benliğimize katmıştı Ceyhun Atuf Kansu. Ankara dayanmış ve Cumhuriyetle birlikte yeniden doğarak, salkım çiçekli akasyalar, sevgi dolu çocuklar edinmişti; hiçbir şeyden korkmadan; hiç kimseye öykünmeden ve muhtaç olmadan yaşamayı ilke edinen erdemli gençler için bağımsızlık alanları edinmişti. Yepyeni bir kültür yoğruluyordu her köşesinde...
Derken onlar geldiler usulca; öçlerini aldılar: Önce akasyaları kestiler, sonra gururla-rını kırdılar çocukların; çağdaşlığın anılarını bulvarlarda çukurlara gömdüler; sanatçı-ların izlerini sildiler; esnafın hünerli ellerini budadılar ve Başkenti demir parmaklıklarla parçaladılar.
Işık Kansu sezmişti vurgun yiyen Ankara ile birlikte Cumhuriyet onurunun ve erdemi-nin de yıkılacağını... Akasyalı sokaklarda yıllarca yaşayanları, yaşananları yazdı in-san duyarlılığıyla.
Aynı duyarlılıkla 'Diyarbakır'a ‘şad' akmayan insanlarımızın' öykülerini Ankara'ya ta-şıdı; belki de o eski günlerdeki gibi birlik oluruz da; Akasyalı Sokaklara döner; ‘Yiğit-leriyle bir ulusun özü – Serüvenleriyle yaşamanın özü – Öğretmenleriyle bir ül-künün özü – halk aydınlarıyla bir devrimin özü' diyen sese bir kez daha kulak veri-riz diye.
Sevgilerle, ışıltılarla, umutlarla ve hüzünle yoğrulmuş belgesel-anı-öykü...'
Mustafa Yıldırım
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı