Sefaletin Yoksulluğu Kovduğu Bir Dünya

Yayınevi : Özgür Üniversite Kitaplığı
Yazar : Macit Rahnema
Kategori : Deneme
Basım tarihi:Mayıs 2009 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :350
Kağıt:İthal kağıt
Ebat:13.5x21
ISBN:9789758449613
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 14.72 + %8 KDV = 16 TL
Kültür TV fiyatı 12.80 TL

 

 

Macit Rahnema; İran'lı diplomat ve eski Yüksek Öğretim ve Bilim Bakanı. Paulo Freire'nin pedogojik düşüncelerinden esinlenerek Endejenous Development Studies'i kurdu. UNESCO Yürütme Kurulu üyeliği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yöneticiliği görevlerinde bulundu. Daha sonra California, Berkeley, Pitzer Koleji [Claremont Üniversitesi] ve başka pek çok üniversitede konuk profesör olarak dersler verdi. Elinizdeki kitaptan başka Victoria Bawtree'yle birlikte kaleme aldığı The Post Development Reacler (1997) ve Jean Robert'L birlikte kaleme aldığı La Puissance des Pauvres (2008) adlı kitapların ve çok sayıda makalenin
yazarı. Yaşamının son kırk yılını yoksulluk sorunu üzerine gözlem ve araştırmalara ayırdı. Halen Fransa'nın Lyon kentinde yaşıyor.
"Yoksulluğun ve sefaletin genelleşen yayılması kesinlikle kabul edilemeyecek toplumsal bir skandaldir. Ve bu yayılmanın her birimizde açtığı derin isyan, tamamen anlaşılabilir ve haklı bir şeydir. Bu skandal, malları ve maddi ürünleri yaratan makinenin gücünün yükseltilmesiyle son bulmaz, çünkü bunları üreten makine, aynı zamanda sistematik bir biçimde sefaleti de üretmektedir. Öyleyse skandalm derinlerdeki nedenlerini araştırmak gerekir. Beni şu saptamayı yapma noktasına getiren şey, işte bu araştırma olmuştur: Yaşam tarzımızın kökten dönüşümü, özellikle de gönüllü yoksulluğun yeniden keşfedilmesi, yeni sefalet üretim biçimlerine karşı verilecek her ciddi mücadelenin sine qua non koşuludur."
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı